7 مدل از دیزاین فرش در منازل

فرش

از قدیمی ترین و اصیل ترین هنرهای ایرانی قالی بافی است، این هنر دیرینه تا امروز رواج دارد. در دکوراسیون امروزی منازل علاوه بر وسایل، از دیزاین فرش به عنوان زیبایی منازل نیز استفاده می کنند.

 دیزاین فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی دارای انواع طرح، نقش و رنگ های متفاوتی هستند. دیزاین فرش یکی از مواردی است که به زیبایی و جلوه خانه بسیار کمک می کند. از فرش هایی که به عنوان دیزاین فرش در خانه ها استفاده می شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طرح های زیبای فرش های شنل

فرشهای شنل باعث زیبایی دیزاین خانه می‌شوند. دیزاین فرش شنل در خانه های کلاسیک جلوه خاص به وجود می‌آورد.

  • طرح های فرش شگی

از جمله کفپوش هایی که به عنوان دیزاین فرش به کار می‌رود، فرش های شگی هستند. این فرش ها دارای پرزهای بلندی هستند. پرزهای خاب بلند فرش شگی نرمیه منحصر بفردی دارند.فرش‌های شگی دارای انواع رنگ هستند و متناسب با هر نوع دکوراسیونی طرح مختلفی دارند. دیزاین فرش شگی در دکوراسیون منزل اثر خارق العاده ای را به وجود می آورد.

  • طرح های سنتی

در دیزاین فرش ماشینی از طرح های سنتی که شامل شاخ و برگ و گل است به وفور استفاده می شود. از جمله طرح های سنتی فرش ها می توان به طرح شاهچراغ،  اسلیمی، افشان و حوض نقره و … اشاره نمود.

  • طرح های گلیم فرش و سه بعدی

نوع دیگر از فرش‌های که در دیزاین دکوراسیون منازل استفاده می‌شوند طرح های گلیم فرش ها و قالی های سه بعدی هستند. این فرش ها دارای انواع اقسام مدل‌ها هستند و همینطور دارای رنگ های بسیار زیبایی هستند که به راحتی می‌توانند با دکوراسیون منازل ست شوند.در دیزاین فرش با دکوراسیون منازل حتماً به رنگ فرش توجه کنید و از رنگ های روشن در خانه های کوچک استفاده کنید تا فضای خانه با طرح گلیم و فرش و یا طرح های سه بعدی روشن تر و بزرگ تر شود.

  • فرشهای چرمی

از دیگر فرش هایی که در دکوراسیون خانه های مدرن و لوکس استفاده می‌شود فرش های چرمی است. دیزاین فرش چرم به گونه‌ای است که اصالت را همراه با دکوراسیون لاکچری به خانه شما عطا میکند.

  • فرش ترک

این فرش ها دارای طرحهای ترک ساده، ترک ممتاز و ترک سمرقند هستند؛ که استفاده از این فرش باعث جلوه ویژه دیزاین منزل میشود.

  • فرش‌های کهنه نما و پتینه

امروزه در دیزاین فرش مدرن از طرح های کهنه نما به وفور استفاده می شود. کهنه نمایی و پتینه بودن فرش باعث خاص بودن دکوراسیون اتاق نشیمن و یا اتاق پذیرایی شما می‌شود. همچنین فرش از بهترین نوع نخ بافته می‌شود که از زود خراب شدن فرش جلوگیری می شود.

نخ مصرفی در دیزاین فرش

برای دیزاین فرش ماشینی از نخ‌هایی مانند اکریلیک، ابریشم مصنوعی و یا پلی استر و …  استفاده می کنند. استفاده از این نخ باعث لطافت و طول عمر بالای فرش می‌شود. برای زیبایی فرش ماشینی، در بین بافت نخ های اکریلیک از ابریشم استفاده می‌کنند تا به فرش درخشانی و زیبایی بدهند.

نکاتی در مورد فرش در دیزاین

امروز علاوه بر طرح های گفته شده، فرش‌هایی با تعداد شانه ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ تولید می‌شوند. در طراحی این فرش ها، گل‌های قالی برجسته هستند که در دیزاین بسیار زیبا، به چشم می آیند. فرش‌های ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه دارای لطافت و نرمی منحصر به فردی هستند و از وز‌ن سبکی نیز برخوردارند. هم چنین نکته‌ای که در دیزاین دکوراسیون منزل بسیار قابل توجه است، عدم پرزدهی و مقاومت فرش در برابر پاخوردگی است. هرچه مقاومت فرش بیشتر باشد، در خرید از آن استقبال بیشتری میشود.

در دیزاین خانه حتماً به رنگ پرده، دیوار و وسایل منزل توجه کنید و متناسب با رنگ آن ها فرش خود را تهیه نمایید.