7 روش پاک کردن فرش

فرش

ریختن مایعات باعث می شود فرش ماشینی شما کثیف شده و جلوه و زیبایی خود را از دست بدهد، شما برای پاک کردن فرش خود می‌توانید به سراغ محلول های ساده خانگی و یا شستشو فرش به وسیله مراکز تخصصی انجام دهید. در این مقاله سعی می شود پاک کردن فرش با چند روش شگفت انگیز بیان شود پس با فرش جانان همراه باشید

پاک‌کردن فرش با استفاده از محلول های خانگی

پاک کردن فرش با مواد شیمیایی برای کودکان مضر است؛ بنابراین سعی کنید از پاک کننده های خانگی استفاده کنید.

  • پاک کردن با جوش شیرین و سرکه

مخلوط جوش شیرین و سرکه باعث به وجود آمدن دی اکسید کربن شده که تمیز کننده فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد. در کنار این محصول فوق العاده به مایع ظرفشویی و آب گرم نیز احتیاج دارید تا محل کثیف شده را از روی فرش پاک کنید. به محض استفاده کردن از محلول تمیزی فرش خود را به راحتی مشاهده می کنید.

  • سرکه و آب داغ

خاصیت سرکه اسیدی است و به خاطر همین مزیت برای پاک کردن فرش بسیار مناسب است.  سرکه و آب داغ بوی نامطبوع و گرد و غبار فرش را به راحتی از بین می برد.

  • محلول سرکه و نمک و روغن

همان‌طور که بیان کردیم به دلیل اسیدی بودن سرکه لکه های ایجاد شده بر روی فرش به راحتی از بین می رود هم‌چنین این روغن باعث از بین رفتن میکروب و باکتری فرش می شود. نمک مخلوط در این محلول باعث از بین بردن لکه های مانند آلبالو می شود همچنین شما می‌توانید برای پاک کردن فرش از صابون و آب گرم نیز استفاده کنید.

  • پوست لیمو و شکر قهوه ای

یکی دیگر از پاک کننده های طبیعی پوست لیمو همراه با شکر قهوه ای می باشد. شما با استفاده از این محلول می‌توانید علاوه بر پاک کردن فرش به معطر شدن فرش نیز کمک کنیم.

  • پاک‌کردن فرش با یخ

در زمستان ها می‌توانید از یخ برای پاک کردن فرش خود استفاده کنید. برای این کار ابتدا فرش را در محیط بیرون قرار دهید تا به سرما عادت کند و سپس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یخ را همراه با آمونیاک بر روی فرش قرار دهید و مرور زمان آلودگی فرش از بین می‌رود سپس فرش را آویزان کرده تا یخ‌ها بخار شود و فرش خشک شود.

  • تمیز کردن فرش با پراکسید هیدروژن

یکی از تمیز کننده های مخصوص پروتئین و خون پراکسید هیدروژن است. با ریختن این ماده همراه با سرکه سفید و یا آب می توانید به راحتی فرش خود را مانند روز اولش تمیز کنید.

  • پودر ذرت

پودر ذرت در تمیز کردن فرش بسیار موثر است، مقداری پودر ذرت را همراه با جوش شیرین و بوره مخلوط کنید و با استفاده از فرچه بر روی فرش بکشید، پس از خشک شدن مواد را با استفاده از جاروبرقی برداشته و تمیز شدن فرش خود را مشاهده کنید.

 پاک کردن ریشه ها و لبه‌های فرش

برای پاک کردن فرش ابتدا گرد و غبار را با استفاده از جاروبرقی از بین ببرید و برای تمیز کردن لبه فرش مقداری پودر لباسشویی را همراه با آب گرم  و یک فرچه بر روی فرش بکشید. در هنگام پاک کردن فرش زیر لبه فرش دستمال و یا کاغذ قرار دهید تا رطوبت فرش به طور کامل گرفته شود.

  • البته لازم به ذکر است که یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پاک کردن فرش استفاده از شامپو فرش است. شما با استفاده از آب ولرم و ابر، شامپو را بر روی فرش بکشید و با دستمال خشک شامپو را بر روی فرش بردارید‌. همچنین می‌توانید از صابون لباسشویی و آب نیز برای تمیز کردن فرد استفاده کنید.

این نکته را فراموش نکنید: اگر لکه های دو روز بر روی فرش بمانند ثابت می‌شود پس سریع لکه ی ایجاد شده بر روی فرش را پاک کنید.