چگونگی پاک کردن شمع از فرش

فرش

پارافین موجود در شمع ها در هنگام روشن بودن شمع آب می شوند و ممکن است بر روی سطوح مختلف بریزند. در واقع شمع ها از آنجا که استفاده های زیادی دارند ممکن است در حین استفاده بر فرش منزل ریخته شوند. در جشن ها، مراسم شادی و یا حتی مراسم ترحیم معمولا استفاده از انواع شمع ها رواج دارد. تصور کنید یک جشن تولد یا سالگرد ازدواج را در منزل خود برگزار می کنید اما روشن بودن شمع و آب شدن پارافین بر روی آن بتواند باعث ناراحتی و ایجاد دردسر شود. بنابراین لازم است تا با چگونگی پاک کردن شمع از فرش آشنا باشید. حیف است که با ایجاد لکه ی شمع بر روی فرش، از شادی و لذت برگزاری این جشن ها کاسته شود. پس با وبلاگ جانان کارپت در ادامه همراه باشید تا دیگر در این موارد دچار استرس نشوید.

چگونگی پاک کردن شمع از فرش

پاک کردن شمع از فرش یکی از مهارت‌های کاربردی است که اگر فردی آن را آموخته باشد، می‌تواند به راحتی و بدون استرس از ایجاد آسیب بر فرش خود جلوگیری کند. چرا که وجود لکه شمع بر روی فرش در صورتی که به طرز صحیحی پاک سازی نشود، ممکن است در بافت فرش نفوذ کند و باعث آسیب اساسی به فرش شود. لازم است چند نکته را پیرامون پاک‌کردن پارافین از فرش بیاموزید تا بتوانید به راحتی این لکه را از فرش جدا کنید.

پاک کردن شمع از فرش در خانه

در حال حاضر کار لکه گیری در اغلب قالیشویی ها انجام می شود. مراکز مختلفی جهت این منظور تاسیس شده اند. اما زدودن انواع لکه های فرش در منزل می تواند بسیار به صرفه باشد. در حقیقت باید گفت اگر امکان انجام این کار در منزل وجود داشته باشد، باعث می شود که بدون نیاز به خارج شدن از خانه لکه های ایجاد شده بر روی فرش را زدود. در ادامه چندین نکته پیرامون پاک کردن شمع از فرش را برای شما ذکر خواهیم کرد تا تمیز کردن لکه ی شمع از روی فرش به آسان ترین کار ممکن تبدیل شود:

زمانی که پارافین شمع بر روی فرش ریخته می شود، بهتر است اجازه دهید پارافین خشک شود سپس در مورد پاک کردن آن اقدام نمایید. دلیل این توصیه دشوار بودن پاک سازی لکه شمع از روی فرش در صورت خیس بودن پارافین آن است.

پارافین

پس از سفت شدن کامل پارافین بر روی فرش، از یک چاقو یا قیچی کند برای جدا سازی پارافین های خشک شده از سطح فرش استفاده نمایید. از آن جهت توصیه می شود که اجسام تیزی همچون چاقو باید کمتر مورد استفاده قرار گیرند که ممکن است باعث آسیب به بافت و الیاف فرش شوند.

زمانی که پارافین ها را از روی فرش جدا کردید، بهتر است با جارو تکه های جدا شده را بردارید. معمولا تا این مرحله بخش زیادی از پارافین ها از روی فرش جدا شده اند. اما باز هم ممکن است بخش کوچکی از پارافین ها به بخش های داخلی تر الیاف فرش نفوذ کرده باشند. حتی در این شرایط هم نیاز به نگرانی نیست و همچنان می‌توانید پاک فرش را با موفقیت انجام دهید.

استفاده از کیسه

استفاده از یک کیسه با جنس کاغذ می تواند نجات دهنده باشد. روال کار به این شکل است که کیسه کاغذی بر روی لکه فرش قرار می گیرد و ب یک اتوی بخار بر روی آن گرما ایجاد می کنیم. با این روش پارافین های باقیمانده به اصطلاح آب می شوند و به سطح کیسه کاغذی متصل می شوند.

مرحله پایانی پاک کردن شمع از فرش زمانی است که بعد از لکه گیری با کمی آب و یک پارچه ی تمیز محل ایجاد لکه آبکشی شود.