همه چیز درباره ی تراکم و شانه در فرش ماشینی

فرش

 

در خرید فرش ماشینی دو موضوع مهم همیشه وجود دارد. زمانی که برای خرید فرش ماشینی مراجعه می کنیم معمولا توضیحاتی در مورد تراکم و شانه در فرش‌ماشینی به ما داده می شود. نداشتن اطلاعات کافی پیرامون این دو موضوع ممکن است باعث گمراهی و عدم اطمینان در خرید شود. برخی افراد همیشه برایشان سوال است که تراکم و شانه در فرش‌ماشینی به چه معنا است. در واقع آن ها می خواهند زمانی که قصد خرید فرش را دارند، بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. شاید بد نباشد پیش از خرید فرش در مورد نوع فرشی که می‌خواهیم تصمیم گیری های مهمی را باید اتخاذ نمایید. در واقع باید بگوییم به جز طرح، نقش و ابعاد فرش ها باید در مورد میزان تراکم و شانه فرش خود نیز از پیش تصمیماتی بگیرید.

 

اهمیت آشنایی با تراکم و شانه در فرش ماشینی

برای آن که بدانید چه میزان تراکم و شانه در فرش‌ماشینی برای منزل شما مناسب است، باید اطلاعات کافی در مورد آن کسب کرده باشید. برخی تصور می کنند که اگر ابعاد محیط مورد نظر خود را به فروشندگان فرش و قالی بگویند، آن ها می‌توانند بهترین انتخاب را برای آن ها انجام دهند. درست است که فروشندگان به دلیل تجربه ی بالایی که دارند می توانند راهنمایی‌های مفیدی به خریداران نمایند. اما بد نیست که افراد خود دانش حداقلی با انواع خصوصیات فرش ها به ویژه تراکم و شانه در فرش ماشینی داشته باشند تا بتوانند بهترین و زیباترین فرش را برای منزل خود تهیه نمایند.

نگاهی چند بر تراکم و شانه در فرش‌ماشینی

برای بررسی تراکم و شانه در فرش ماشینی باید بگوییم فرش ها دو مشخصه ی اصلی دارند و از دو سمت می توان به خصوصیات آن ها نگاه کرد. یکی بخش عرضی آن که شانه فرش است و دیگری قسمت طول فرش که مرتبط با میزان تراکم فرش های ماشینی می باشد.

زمانی که گفته می شود یک فرش خاص 500 شانه است، در حقیقت نشان دهنده ی تعداد گره نخ های فرش در هر متر از قسمت عرضی آن می باشد. یعنی در هر متر از بخش عرضی آن فرش می توان 500 گره یا ریشه پیدا کرد.

تراکم نیز دقیقا همانند شانه فرش تعریف می شود اما با این تفاوت که برای بررسی حجم تراکم فرش ها به بخش طولی فرش توجه می شود. در حقیقت با این تفاسیر می توان بیان کرد که فرش های با تراکم 700، همین تعداد گره را در هر متر از بخش طولی خود دارند.

شایان ذکر است که تراکم و شانه در فرش‌ماشینی متنوع هستند و می توان مقدار متفاوتی از آن ها را در فرش های مختلف مشاهده نمود. اما معمولا فرش هایی که امروزه تولید می شوند، 500، 700، 1000 و یا 1200 شانه هستند.

حجم تراکم فرش های ماشینی که در کارخانجات مختلف تولید می شوند نیز می توانید بین 600 الی 800 و یا حتی تا 3600 نیز متغیر باشد.

اما حالا ممکن است برای شما هم سوال پیش بیاید که فرش ماشینی با چه میزان تراکم و شانه برای ما مناسب خواهد بود. در پاسخ به این پرسش لازم است بگوییم که هر چه تعداد شانه فرش بالاتر باشد، نقش فرش گویا ریزتر و ظریف تر نمایان می شود. در مورد تراکم هم بدین شکل خواهد بود که فرش های تولید شده در تراکم بیشتر، گویا سفت تر هستند و طبیعتا وزن بیشتری هم دارند.

طبیعی است که هر چه تراکم و شانه در فرش‌ماشینی بیشتر باشد، فرش ظریف تر و با دوام تر خواهد بود. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تراکم و شانه در فرش‌ماشینی بر میزان قیمت نهایی آن نیز تاثیرگذار است و هر جه این دو شاخصه بالاتر باشند، قیمت فرش نیز بالاتر خواهد رفت.