نگاهی بر ویژگی های فرش گل برجسته

فرش

فرش گل برجسته از جدیدترین فرش هایی است که در کارخانه های تولیدی فرش آماده می شود. فرش‌های گل برجسته زیرمجموعه ی فرش‌های ماشینی هستند که روزانه به تعداد زیادی تولید و روانه ی بازار می شوند. این نوع فرش ها در طی مدتی که تولید شده اند، توانسته اند حجم زیادی از میزان فروش فرش های ماشینی را به خود اختصاص دهند. فرش‌های گل برجسته در واقع نشانه و نمادی از پیشرفت‌های متعدد در حوزه ی فرش و قالی می باشد. پیش از اقدام به خرید بهتر است با ویژگی انواع فرش ها آشنا باشید تا بتوانید فرش مناسب با شرایط منزل و سلیقه ی خود خریداری نمایید. در ادامه با هم به بررسی ویژگی‌های فرش‌های گل برجسته می پردازیم تا تفاوت آن با فرش های دیگر مشخص شود:
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

نخ خاب:

فرش های مختلف در نوع نخ خاب با هم متفاوت اند. برای تولید هر نوع فرش به الیاف و نخ‌های مختلفی نیاز است. در حقیقت ماده اولیه کارخانه‌های فرش، نخ‌های گوناگون هستند. برای تولید فرش گل برجسته از نوع نخ به نام هایبالک استفاده می شود. همین مورد باعث تمایز این نوع فرش‌ها از فرش‌های دیگر می‌شود.

نحوه‌ی تولید:

سیستم تولید فرش گل برجسته همانند دیگر فرش‌های ماشینی است. مراحل تولید آن ها با هم تفاوت زیادی ندارد. فرش گل‌برجسته در مرحله ی پردازش، به شکل نهایی درمی آید. یعنی در تمام مراحل قبل از آن همانند فرش های دیگر است. برجسته شدن برخی از قسمت‌های این نوع فرش ها، به دلیل استفاده از نوع نخ این فرش‌ها است. در حقیقت نوع نخ قسمت‌های برجسته با دیگر قسمت‌ها متفاوت است. به همین دلیل است که در مرحله‌ی پردازش بازخورد متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

ظرافت:

فرش گل برجسته نسبت به فرش‌های دیگر ظرافت خاصی دارد. ظریف بودن فرش گل‌برجسته باعث شده تا مراقبت از آن موضوع مهم‌تری باشد. در واقع تمیز کردن این نوع فرش‌ها برای افراد کاری مشکل است. به دلیل اختلاف ارتفاع در قسمت‌های مختلف فرش گل‌برجسته، طبیعی است است که تمیز کردن آن نسبت به فرش های ساده کمی متفاوت باشد. اما ظرافت این فرش‌ها با انواع دیگر قابل قیاس نیست. زیبایی و ظرافت فرش‌های گل برجسته باعث استقبال زیاد از این نوع فرش ها شده است.

قیمت:

فرش‌های گل‌برجسته به دلیل دارا بودن نخ های خاص و برجسته بودن سطح خود، قیمت بالاتری دارند. اما خب نسبت به میزان ظرافت و زیبایی بسیار زیاد این نوع فرش ها، ارزش هزینه‌ی بالاتر را دارد. علاوه بر فرش‌های گل برجسته، تابلوفرش‌های برجسته هم مورد استقبال مردم در اغلب شهرها هستند. در واقع شیک پسندان و مشکل پسندان که قصد دارند زیبایی منزل خود را بالاتر ببرند، اغلب فرش گل‌برجسته و تابلوفرش‌های برجسته را برای منزل خود برمیگزینند. برای این افراد مهم‌ترین مسئله، زیبایی فوق‌العاده زیاد این محصولات است. زوج‌های جوان اغلب برای ابتدای زندگی، خرید فرش گل‌برجسته را به انواع ساده تر ترجیح می دهند.

فرش

 

میزان ابعاد و تراکم

تعداد رنگ های استفاده شده در فرش های ماشینی ۸ الی ۱۰ رنگ می باشد اما در فرش های گل برجسته معمولا دو رنگ از رنگ های بکار رفته در این فرش با استفاده از نخ مخصوصی بافته می‌شود تا زمانی که در آهار، این قسمت‌ها پایین تر از بقیه قسمت ها قرار می‌گیرد.
با توجه به توضیحات بالا باید بدانید که کارخانه فرش جانان با استفاده از بروز ترین ابزار بافت فرش ماشینی می‌تواند با توجه به سلیقه شما در دو تراکم متفاوت (۲۵۵۰ و ۳۶۰۰) و در هر سایزی( سایز استاندارد و سفارشی) فرش رو بصورت گل برجسته در اختیار شما عزیزان قرار دهد.