نگاهی بر صنعت تجارت فرش

فرش

تجارت فرش از مشاغل مهم و پررونق محسوب می‌شود. فرش ایرانی در تمام دنیا شناخته شده است و کشور‌های زیادی از هنر اصیل ایرانی استقبال می‌کنند. اکثر بازار‌های فرش در دنیا تقاضای خرید فرش و محصولات ایرانی دارند، چرا که با قدمت و کیفیت فرش ایرانی  آشنا هستند.
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

بازار تجارت فرش

در بین انواع شغل‌ها و کسب‌و‌کارها، تجارت فرش را می‌توان یک شغل قدیمی و با سود بالا دانست. تجارت فرش در کشور‌های مختلف انجام می‌شود اما در کشور‌هایی همچون ایران قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین تجار فرش حضور دارند که از سالیان دور در این زمینه فعالیت می نمایند.
از زمان‌های گذشته که فرش‌های بسیار متنوعی در ایران بافته می‌شد، تجارت فرش گسترش یافت.

بازار فرش دستبافت در ایران رونق زیادی داشت زیرا اغلب بانوان هنرمند ایرانی در خانه های خود دست‌کم یک دار قالی داشتند و در طول روز به بافتن طرح‌ها و نقش‌های سنتی مشغول بودند. در آن زمان فقط تعداد اندکی از تجار می‌توانستند در این زمینه رشد کنند زیرا هزینه خرید و سرمایه‌گذاری به مبلغ زیادی نیاز داشت. تجارت فرش در ایران از دیرباز یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها بوده است.

فرش

مزیت های فعالیت در حوزه ی تجارت فرش

فرش از آن‌جا که در تمام فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سرمایه‌گذاری و کسب‌و‌کار محسوب می‌شود. پس در هرجای دنیا که باشد می‌توانید به فکر سرمایه‌گذاری در این حوزه باشید. البته لازم به ذکر است که فعالیت در حوزه ی تجارت فرش نیاز به اطلاعات زیادی نیز می‌باشد.

همانند تمام فعالیت‌های کاری، تجارت فرش هم احتیاج به دانستن ویژگی‌های انواع فرش‌ها، نحوه‌ی چگونگی انجام قرارداد‌ها و قوانین ثبت قرارداد‌ها دارد. در هر شغل داشتن دانایی کافی راجع به محصولی که ارائه داده می‌شود، می تواند در افزایش فروش و رونق آن اثر بسزایی داشته باشد.

یک امر طبیعی است که اگر اطلاعات زیادی راجع به هر موضوعی داشته باشیم، قطعا بهتر می‌توانیم به دیگران مشاوره دهیم. پس کسانی که در مورد فرش اطلاعات کافی داشته باشند، در تجارت فرش موفق‌تر خواهند بود. یک تاجر فرش باید بتواند جنس نخ خاب فرش‌ها را از هم تشخیص دهد.

موضوع مهم دیگر فهمیدن طرح فرش است زیرا در دنیای فرش و قالی، طرح ها منحصربفرد هستند و ویژگی‌های طرح آن فرش در دیگر فرش‌ها دیده نخواهد شد. پس موفقیت در فعالیت‌های تجاری فرش نمی‌تواند اتفاقی باشد.

تجارت فرش ماشینی

فرش‌های دستبافت ایرانی در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است و افراد زیادی از مناطق مختلف جهان برای منزل و حتی مکان‌هایی مانند مساجد و نماز‌خانه‌ها از فرش‌های ایرانی که با زحمت بانوان ایرانی بافته شده بود، استفاده می‌کردند.

با گذشت زمان و اضافه شدن فرش‌های ماشینی به این صنعت، کسانی که قادر به تهیه مبلغ مورد نیاز برای خرید فرش‌های دستبافت نبودند، بسیار خوشحال شدند. قیمت فرش‌های ماشینی ایرانی طبیعتا پایین‌تر از فرش‌های دستبافت بود. اما باز هم کیفیت نخ‌های بکار رفته در بافت این فرش‌ها نسبت به فرش‌های خارجی کیفیت بسیار والایی داشتند.

امروزه کارخانجات زیادی در ایران فرش‌های ماشینی متنوعی تولید می‌نمایند و شما اگر تجربه، سرمایه و اطلاعات کافی راجع به این نوع فرش‌ها داشته باشید، به راحتی می‌توانید با وارد شدن به عرصه‌ی تجارت فرش ماشینی و صادر نمودن آن‌ها به کشور‌های خارجی، صاحب درآمد فوق‌العاده زیادی شوید.

امروز برخلاف زمان‌های گذشته می‌توانید از قابلیت‌های اینترنت و فضای مجازی هم برای کسب‌و‌کار خود استفاده کنید و فرش‌های باکیفیت تولید شده در کارخانجات ایرانی را به تمام جهان عرضه نمایید. به جرئت می‌توان گفت که این قابلیت‌های مجازی به رونق تجارت‌های بزرگ و جهانی مانند تجارت فرش کمک شایانی نموده است.
افراد مختلف در سراسر جهان با دیدن وبسایت و تصاویر باکیفیت از فرش‌های ارائه شده، می‌توانند سفارشات مختلف خود را ثبت نمایند و شما در اسرع وقت سفارش آن‌ها را به آن‌سوی مرزها بفرستید و یک تجارت پرسود را تجربه نمایید.