نگاهی بر انواع لوازم بافت تابلو فرش

بافت فرش

در بافت تابلو فرش از لوازم مختلفی مانند سیخ پودکشی، چاقو بافت و دفه بهره می گیرند. هر یک از لوازم نام برده شده نقش مهمی در بافت ایفا می کنند. برای کسانی که می خواهند اقدام به بافت تابلو فرش در منزل نمایند، آشنایی با لوازم آن اهمیت زیادی دارد.
با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

معرفی لوازم بافت تابلوفرش

دفه یا کرکیت :

یکی از لوازم مهم در بافت تابلو فرش، دفه یا کرکیت می باشد. از دفه برای کوبیدن روی پود در هر رج استفاده می شود. دفه های موجود در بازار از نظر شکل و فرم ظاهری تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اما در حقیقت کارایی و کاربرد تمامی دفه یا کرکیت ها یکسان می باشد. علت تفاوت ظاهر دفه ها با توجه به سنت بافت تابلوفرش در خطه و قومیت‌های مختلف کشور ایجاد شده‌است. در واقع در هر شهر و منطقه ممکن است اسم های مختلفی برای لوازم بافت تابلوفرش مانند دفه داشته باشند.

سیخ پودکشی :

از این وسیله برای کشیدن پود در بافت تابلوفرش استفاده می شود. این وسیله همان طور که از نامش پیداست برای کشیدن پود زیر یا رو در بافت فرش و تابلو فرش کاربرد دارد. جنس سیخ پودکشی باید به گونه ای باشد که بتواند به راحتی از بین تارهای تابلو فرش یا فرش عبور کند.

قلاب:

برای بافت تابلو فرش زحمت زیادی تحمل می شود. گره به گره نخ ها در کنار هم بافته می شوند تا در نهایت یک تابلو فرش آماده می شود تا در میان یک قاب زیبا، به خانه های ایرانی نمای فوق العاده زیبایی می بخشد. برای گره زدن نخ ها به دار قالی، نیاز به ابزاری به نام قلاب داریم. البته قبلا استفاده از برخی ابزارها از جمله قلاب در بافت تابلوفرش رواج زیاد نداشت. بانوان ایرانی در روستاهای دور و نزدیک ایران، به استفاده از انگشت خود برای گره زدن نخ ها عادت کرده بودند. استفاده از قلاب باعث تسریع در روند بافت می شود چرا که گره زدن زودتر انجام می شود.

امروز تمام کسانی که تازه به بافت تابلو فرش علاقه مند شده اند، از این لوازم بیشتر استفاده می کنند. شاید شجاعت و قدرتمند بودن بانوان در قدیم علت عدم استفاده ی آن ها از ابزار و تکیه به نیرو و انگشتان خود می باشد. این قلاب‌ها در حقیقت دو کار مهم در روند بافت تابلو فرش انجام می دهد. علاوه بر کمک نمودن به گره زدن نخ ها، شما را از چاقوهای دیگر نیز بی نیاز می کند چرا که بخشی از آن کار چاقو را انجام می دهد و پس از گره خوردن نخ، باقیمانده ی نخ را به راحتی با این وسیله جدا خواهید نمود.

بافت فرش

قیچی:

پس از اتمام شدن کار بافت، لازم است تا میزان پرز روی فرش کنترل شود. تمام تابلو فرش هایی که ما در بازار می بینیم، پرز متناسبی را دارند. یعنی برای نهایی شدن کار و شکیل شدن تابلو فرش، باید با قیچی پرزها کاسته شوند. با استفاده از این قیچی های مخصوص که از جمله لوازم حیطه ی بافت تابلو فرش می باشد، در واقع شکل و نقشه ی نهایی فرش نمایان می شود. شکل این قیچیها با قیچی های معمولی تفاوت زیادی دارد.

چرا که مختص مواردی که کاربرد دارد، طراحی شده تا بتواند کار ما را آسان کند. دسته های آن منحنی شکل هستند. با استفاده از این وسیله، میزان پرزی که قرار است جدا شود، تعیین می شود. بنابراین در نهایت، بافت تکمیل شده و یک تابلو فرش فوق العاده شکیل خواهید داشت. می توانید از آن برای نمای منزل خود استفاده کنید و یا از طریق فروش آن کسب درآمد کنید.