نگاهی بر انواع طرح فرش ایرانی

فرش

در بین تمام فرش‌های تولید شده در دنیا، طرح فرش ایرانی توانسته رضایت بیشتری را به خود جلب کند. طرح فرش در هر کشوری معمولاً متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان آن منطقه است. در ایران هم به دلیل قدمت بالای صنعت فرش و قالی، طرح‌هایی از آن زمان هنوز هم وجود دارد. در ضمن خلقیات و علایق مردم یک منطقه هم قطعاً در نوع طرح فرش مؤثر است. چرا که قرار است فرش‌های تولید شده در نهایت به فروش برسند و در خانه مردم مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین طرح فرش ایرانی هم متناسب با روحیات مردم ایران است. شاید خالی از لطف نباشد که چند مورد از مهم‌ترین انواع طرح فرش ایرانی را با هم مرور نماییم:
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

طرح واگیره ای:

یکی از زیباترین انواع طرح فرش ایرانی فرش‌هایی هستند که با طرح‌بندی بافته‌شده‌اند. در واقع این نوع فرش ها از کنار هم قرار گرفتن یک طرح ثابت در دو سوی فرش است. این طرح ثابت می‌تواند بسیار متنوع باشد. شاید بتوان تنوع طرح‌ها را به تنوع قومیت‌های ایران مرتبط دانست. برای مثال طرح‌بندی بختیاری به خطه‌ی بختیاری‌های ایران بازمی‌گردد. تکرار طرح میناخانی در دو سوی طولی و عرضی فرش زیبایی را به وجود خواهد آورد. طرح‌بندی قابقابی، بندی پیچک و بندی شاخه گوزن حیوان دار از معروف‌ترین طرح‌های واگیره ای هستند.

طرح شکارگاهی:

حتماً در بین فرش‌های نفیس به تصویر کشیده شدن یک صحنه‌ی شکار را دیده‌اید. نام طرح آن‌ها در صنعت فرش و قالی ایران، طرح شکارگاهی می‌باشد. هنرمندان ایرانی با نهایت دقت و ظرافت، از لحظه‌ی به شکار افتادن حیواناتی همچون آهوان زیبا نقش‌های تحسین برانگیزی را بر روی فرش‌ها پدید می‌آورند.ممکن است شکارگاه را به شکل سراسری در نقشه‌ی فرش بگنجانند و یا درخت‌های گوناگونی را هم درون بافت فرش بکار ببرند. این نوع طرح فرش ایرانی غالباً اکنون کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

طرح گلدان:

ایرانی‌ها علاقه زیادی به طبیعت و انواع گل‌ها دارند. این علاقه را می‌توان از وجود گل‌های رنگارنگ درون گلدان موجود در طرح فرش ایرانی هم فهمید. الهام گرفتن از طرح انواع گل‌ها و قرار دادن آن‌ها درون گلدان‌های کوچک و بزرگ، توانسته چشمان زیادی را به فرش‌های ایرانی خیره کند.گلدان‌ها می‌توانند آن‌قدر بزرگ طراحی شوند که بخش عظیمی از نقشه‌ی فرش را به خود اختصاص دهند. و هم می‌توانند در ابعاد کوچک‌تر و تعداد بالاتر در کنار هم قرار بگیرند و یک فرش اصیل ایرانی را تشکیل دهند.

طرح شاه‌عباسی:

از معروف‌ترین انواع گل‌هایی که در نقشه‌ی فرش‌های ایرانی وجود دارد، می‌توان به گل شاه عباسی اشاره نمود. طرح فرش ایرانی که با نام شاه عباسی شناخته شود، در حقیقت از کنار هم قرار گرفتن این نوع گل ها در کنار بندهای مختلف اسلیمی یا نوع دیگری از بندها پدید می آید.

فرش

طرح افشان:

گاهی قرینه نبودن طرح فرش هم می تواند نمای زیبایی را ایجاد کند. طرح افشان از جمله طرح فرش ایرانی است که طرح به هم پیوسته ای دارد. در حقیقت احساس می کنید طراح هنگام رسم نقشه ی آن پیوستگی را رعایت نموده است. هدف از نامگذاری آن، پراکنده شدن طرح در بخش های زیادی از زمینه ی فرش است.

طرح قابی:

حتما در بین فرش های ایرانی، طرح هایی که به قسمت های کوچک و مساوی تقسیم شده اند را دیده اید. در واقع قاب های هم اندازه، با طرح های ریز و درشت و متنوع، در کنار هم چیده‌اند تا فرش نهایی پدید آید. البته شایان ذکر است که این طرح برای تولید قالیچه ها و گلیم ها هم مورد استفاده قرار می گیرند.