نگاهی بر استفاده نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی

فرش

در تولید فرش های ماشینی از انواع نخ ها استفاده می شود. اما استفاده نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی به نسبت نخ های دیگر بسیار بیشتر است. شاید بتوان دلیل استفاده ی زیاد از این نوع نخ در تولید فرش های ماشینی را وجود نخ‌های پلی استر اعلا در سطح کشور دانست. در واقع از دهه‌ی پنجاه تا به امروز این نخ در کارخانه‌های ایران تولید شده و در صنایع مختلف به ویژه صنایع تولید فرش و قالی استفاده می‌شود.
با وبلاگ جانان کارپت در ادامه همراه باشید.

نگاهی بر استفاده نخ پلی استر در فرش‌ های ماشینی

نخ پلی استر در حقیقت حاصل تلفیق شدن الیاف پلی استر با بخشی از الیاف پنبه تولید می‌باشد. خوشبختانه به دلیل وجود منابع کافی برای تولید این الیاف در ایران، نه تنها کارخانجات داخلی قادر به تولید نخ پلی استر مورد نیاز در بخش‌های مختلف می‌باشند، بلکه توان صادرات به کشورهای دیگر را هم دارند. از این رو اگرچه در ابتدا تنها ممکن بود از نخ پلی استر به عنوان نخ چله در تولید فرش‌های ماشینی استفاده شود، اما حالا شاهد بکار بردن این نوع نخ در بخش‌های مختلف از جمله نخ پود و حتی نخ خاب نیز می‌باشیم.

فرش

نکاتی پیرامون ویژگی‌های نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی

با توجه به حجم استفاده از نخ پلی استر در فرش‌ های ماشینی بد نیست تا کمی با ویژگی‌های الیاف نخ‌های پلی استر آشنا شویم.

قیمت مناسب:

در بازار محصولات نساجی شاهد انواع و اقسام الیاف مختلف هستیم. داشتن قیمت مناسب برای الیاف پلی استر یک مزیت محسوب می‌شود. بنابراین امکان تهیه‌ی آن توسط کارخانجات مربوطه بیشتر خواهد بود. در حقیقت قیمت مطلوب این نوع الیاف دلیلی بر استفاده از نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی می‌باشد.

وزن مطلوب:

از موارد موثر در انتخاب الیاف و استفاده از آن‌ها داشتن وزن مناسب است. الیاف پلی استر معمولا وزن مناسبی دارند. یعنی نه به اندازه‌ی اکریلیک سنگین هستند و نه در حد ویسکوز یا پنبه سبک می باشند. حد وسط وزن الیاف و نخ پلی استر باعث استفاده های زیاد آن‌ها در صنعت نساجی شده است. چرا که بحث وزن محصولات مختلفی مثل فرش برای تولید کنندگان و به طبع برای مشتریان آن ها از اهمیت بالای برخوردار است.

مقاوم در برابر نور و حرارت:

نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی الیافی در خود دارد که می توانند در مقابل نور مستقیم و حتی حرارت مقاومت کافی از خود نشان دهند. در حقیقت الیاف پلی استر بکار رفته در تولید اینگونه نخ‌ها سبب شده تا محصولاتی هم که به کمک آن‌ها ساخته میشود، در قبال قرار گرفتن در معرض نور و حرارت مستقیم مقاومت راضی کننده‌ای را از خود نشان دهند. البته شایان ذکر است که نمی توان الیاف و نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی را به عنوان عایق حرارت حساب کرد.

استحکام:

الیاف پلی استر که به تنهایی توانسته بخش عمده ای از الیاف تولیدی در سطح دنیا به خود اختصاص دهد، در انواع مختلف دارای استحکام متفاوتی خواهد بود. در طی بررسی های انجام شده در آزمایش های مختلف دیده شده که این الیاف در حدود 10 تا 25 درصد می تواند بدون آن که پارگی رخ دهد افزایش طول داشته باشد.

مقاومت در مقابل رطوبت:

الیاف پلی استر رطوبت مایعات مختلف را به خود جذب نمی‌کند و می‌تواند در محیط‌هایی که نیاز به دفع مایعات دارند هم مورد استفاده قرار گیرد.

 

شاید بد نباشد در آخر به یک معضلی که پیرامون استفاده از نخ پلی استر در فرش‌های ماشینی وجود دارد اشاره کنیم. مشکلی که در استفاده از نخ خاب پلی استر وجود دارد و نیز موضوع دیگری که در بحث بازگشت پذیری کم این الیاف دیده می شود، باعث شده تا ارتفاع نخ خاب فرش های ساخته شده با الیاف پلی استر را کاهش دهند. به همین دلیل هم استفاده از این نوع الیاف برای تولید فرش های ماشینی صادراتی بسیار مورد استقبال واقع شده است.