نکات مهم برای شستشوی فرش ماشینی در منزل که باید بدانید !

شستشوی فرش ماشینی یکی از دغدغه‌‌های خانم خانه دار به ویژه قبل از عید می‌باشد. شستشوی فرش و موکت کار ساده‌ای نیست و لازم است تا اصول مهمی را رعایت فرمایید. در غیر این صورت احتمال آسیب  رسیدن به فرش و موکت در حین شستشو وجود دارد.
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

شستشوی فرش ماشینی در منزل

برای دیرتر کثیف شدن فرش‌ها توصیه می‌شود جلوی در سرویس‌های بهداشتی در منزل، پادری و یا قالیچه قرار دهید. با این کار آلودگی و گرد و غبار کمتری به فرش‌ها می‌رسد، به همین دلیل نیاز به شستشوی مکرر فرش‌ها نخواهید داشت.

شامپو فرش زدن فرش‌ها یکی دیگر از راه‌های تمیزکاری فرش‌های ماشینی است. می‌توانید یک بار در ماه به شامپو فرش زدن فرش‌ها بپردازید، با این کار فرش‌ها دیرتر کثیف می‌شوند و آلودگی آن‌ها از بین می‌رود.

نکات مهم برای شستشوی فرش ماشینی در منزل

شستشوی فرش ماشینی در منزل نیازمند رعایت نکات اصولی می‌باشد. برای شستشوی فرش‌ها در منزل معمولا آب زیادی مصرف می‌شود و زحمت فراوانی برای اعضای خانواده دارد. شستن فرش نیاز به فضای کافی دارد که امروزه با توجه به آپارتمان نشینی عملا این فضا برای شستشو وجود ندارد. نداشتن وقت و حوصله افراد از دیگر دلایلی است که توصیه می‌شود شستشوی فرش‌ها را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید. اگر به هر دلیلی شستشوی فرش در منزل را انتخاب کردید، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

شستشوی فرش

 نکات مهم برای شستشوی فرش ماشینی در منزل

انتخاب محلی مناسب برای شستشوی فرش

داشتن فضای مناسب از نکات مهم برای شستشو در منزل می‌باشد. فرش‌های ماشینی با ابعاد 6 متر را می‌توانید راحت‌تر در فضای کم بشویید اما برای شستشوی فرش‌های ماشینی با ابعاد 9 و یا 12 متری نیاز به فضای بیشتری خواهید داشت.

گرد و غبارگیری از فرش‌های ماشینی

بهتر است قبل از شروع شستشوی فرش ، گرد و غبار آن را بگیرید. تکاندن فرش از جمله اقدامات مهم پیش از شستشو و خیساندن فرش است. البته دقت داشته باشید که ضربه محکم و شدید به بافت فرش وارد نشود و فرش آسیبی نبیند. جارو زدن نیز می‌تواند برای تمیز کردن و گرفتن خاک فرش کمک نماید.

  اطمینان از عدم رنگ‌دهی فرش قبل از شستشو

برای شستشوی فرش ماشینی یا دستبافت باید از عدم رنگ‌دهی آن اطمینان حاصل کنید. چرا که رنگ دادن فرش سبب بروز آسیب جدی به فرش شما می‌شود. با استفاده از یک پارچه سفید مرطوب می‌توانید متوجه رنگ‌دهی فرش شوید. برای این کار پارچه سفیدی که مرطوب کرده‌اید را روی فرش بکشید، اگر پارچه رنگ گرفت نشان دهنده رنگ‌دهی فرش است. بهتر است شستشوی فرش‌هایی که رنگ می‌دهند را به شرکت‌های قالیشویی واگذار کنید.

سطح شیبدار برای شستشوی فرش ماشینی

برای شستشوی فرش ماشینی می‌توانید از سطوح شیبدار استفاده نمایید. با این کار آب اضافی به راحتی از فرش خارج می‌شود. سطوح سیمانی و موزاییک برای شستشوی فرش  در منزل مناسب هستند، چرا که در حین شستشوی فرش لغزندگی ایجاد نمی‌کنند.

تنظیم درجه حرارت آب

در شستشوی فرش ماشینی و دستبافت تنظیم درجه حرارت آب از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که درجه حرارت آب در حین شستشوی فرش نباید خیلی داغ باشد. آب خیلی گرم و یا خیلی سرد به بافت فرش لطمه می‌زند و لطافت آن را از بین می‌برد. آب ولرم بهترین حالت ممکن برای شستشوی فرش  در منزل می‌باشد.

استفاده از مواد شوینده قلیایی ممنوع !

شوینده‌های قلیایی برای شستشوی فرش مناسب نیستند. مواد شوینده خنثی برای شستشوی فرش ماشینی در منزل بهترین انتخاب هستند. چرا که به خوبی در آب حل می‌شوند و تمام چرک و لکه را از روی فرش‌ها پاک می‌کنند. ترکیب‌های مختلفی مانند شامپوفرش، سرکه سفید و جوش شیرین برای شستشوی فرش ماشینی در منزل توصیه می‌شود.

از برس و پارچه نرم برای شستشوی فرش  در منزل استفاده نمایید. در هنگام شستشوی فرش دقت داشته باشید که هرگز برس را بر خلاف راه فرش نکشید. فرچه یا پارچه را آغشته به مواد شوینده و آب نمایید و در جهت راه فرش حرکت دهید.

خشک کردن فرش

اصول مهم در شستشوی فرش ماشینی

خشک کردن فرش

بعد از شستشوی فرش برای چند ساعت آن را به صورت لول شده روی سطح شیبدار بگذارید تا آب اضافی از آن خارج شود. برای خشک کردن فرش باید آن را در فضای باز قرار دهید تا به مرور زمان خشک شود. از وسایل حرارتی برای خشک کردن فرش استفاده نکنید و هم‌چنین فرش را در مقابل نور مستقیم خورشید پهن نکنید.