نخ هیت ست شده چیست؟

نخ هیت ست شده

همان طور که می ‌دانید فرش ‌های ماشینی دارای ویژگی ‌های مختلفی هستند که مورد استقبال افراد سخت پسند قرار می‌ گیرند. از جمله این ویژگی ‌ها می ‌توان به تعداد شانه و تراکم فرش اشاره نمود. هرچه تعداد شانه و تراکم فرش‌ های ماشین بیشتر باشد کیفیت، نرمی و ظرافت ویژه‌ای، فرش ماشینی پیدا می‌ کند. از دیگر خصوصیات این فرش به نوع نخ مصرفی در آن می ‌توان اشاره نمود. نقشه‌ های فرش‌ های ماشینی مرغوب و جنس نخ هیت ست شده می‌ باشند. در ادامه این مقاله به توضیح نخ هیت ست شده می‌ پردازیم پس با فرش جانان همراه باشید

 نخ هیت ‌ست شده چیست؟

اصطلاح نخ هیت‌ ست شده به نخ بکار رفته در فرش ماشینی بر می‌ گردد. هیت‌ست به فرآیندی می گویند که در طی آن، پس از ریسیده شدن با بخار و دما ثابت می‌ شوند و این کار، فرش‌ ها را برابر حرارت مستقیم مقاوم می ‌کند. به بیان دیگر فرآیند هیت‌ ست شده باعث افزایش کیفیت و دوام فرش ماشینی می ‌شود.

عملیات هیت ‌ست شده در بافت فرش ماشینی

الیاف خام آکریلیک و یا پلی‌استر وارد دستگاه‌ های هیت ست می ‌شوند تا مقاومت و پارگی الیاف نخ کاهش پیدا کند و پرزدهی فرش‌ های ماشینی نیز کم می‌ شود. همچنین عیب نخ‌ های به کار رفته در عملیات هیت ست رفع شده و این نخ‌ ها، جهت تولید فرش با کیفیت و مرغوب آماده می‌ شوند. نخ هیت ست شده باعث می‌ شود سرعت بافت فرش ماشینی نیز در دستگاه افزایش پیدا کند.

امروزه با استفاده از پیشرفته‌ ترین دستگاه فرایند هیت ست انجام می‌ شود. این ماشین‌ آلات با استفاده از بخار آب، فرآیند هیت ست شده را به خوبی انجام می‌ دهند. نخ هیت ‌ست شده، باعث می ‌شود رنگ‌ پذیری الیاف بیشتر شده و نخ ‌ها درخشندگی بیشتری به دست آورند. همچنین باعث نرمی و یکنواختی نخ ‌ها در قالی ‌ها می ‌شوند و از همه مهم‌ تر، نخ هیت ست شده پرزهای الیاف را از بین می ‌برد.

 ویژگی‌ های نخ هیت‌ ست شده

در ادامه مقاله به ویژگی‌ های نخ‌ های هیت ست شده اشاره می‌ کنیم. این ویژگی ‌ها شامل:

  • فرآیند حفاظت شده استحکام و مقاومت فرش ماشینی را بالا می‌ برد و از آسیب‌ هایی همچون سوراخ شدگی و یا پارگی فرش با این فرآیند جلوگیری می‌ شود.
  • نخ هیت ‌ست شده در برابر حشرات موذی مانند بید مقاوم می باشند؛ و از تجمع گرد و غبار در بافت فرش جلوگیری می‌ شود.
  • در فرش‌ های هیت ست شده سرنخ ‌ها مشخص می‌ باشند به این ویژگی به اصطلاح دانه اناری می‌ گویند.
  • فرش‌ های دارای نخ‌ های هیت ست شده در برابر ساییدگی مقاوم هستند.
  • پرزدهی کمی دارند و این ویژگی باعث می ‌شود به فرش‌ های هیت ست شده فرش‌ های بدون حساسیت و آلرژی بگویند.
  • فرش ‌های ماشینی دارای نخ هیت ست شده دارای جذابیت، نرمی و درخشندگی می‌ باشند. از این‌ گونه فرش ها در محل‌ های پر رفت و آمد استفاده می‌ شود.

خرید فرش هیت ست شده از فروشگاه‌ های فرش اینترنتی

امروزه می‌ توانید با استفاده از فروشگاه ‌های اینترنتی فرش مورد علاقه خود را بدون هیچ مشکلی و در هر زمان و مکان به راحتی انتخاب و خریداری کنید. فقط کافیست در قسمت ویژگی‌ های فرش ‌های ماشینی، فرش موردعلاقه خود را انتخاب کنید. همان طور که می‌ دانید فرش‌ های هیت ست شده از دوام بیشتری برخوردارند پس بهترین انتخاب شما از فروشگاه‌ های اینترنتی، فرش‌ های هیت ست شده می‌ باشند. فرش‌ های ماشینی دارای نخ‌ های آکریلیک هیت ست شده به دکوراسیون منزل شما جلوه و شکوه بسیاری می‌ دهند.

نکته مهم در خرید از فروشگاه‌ های اینترنتی این است که: در هنگام خرید به نماد اعتماد الکترونیکی این سایت ‌ها توجه کنید تا از کلاهبرداری های اینترنتی جلوگیری شود.