مراقبت از فرش ماشینی به چه معنا است؟

فرش

 مراقبت از فرش ماشینی به چه معنا است؟

مراقبت از فرش ماشینی شامل تمام نکاتی است که از زمان خرید محصول انجام می دهید تا زمانی که در خانه از آن استفاده می کنید. به بیان دیگر فرش هم مانند هر نوع وسیله ی دیگری که از آن استفاده می کنید، باید به طرز صحیحی از آن مراقبت شود.
برخلاف تصور بسیاری از افراد، نحوه ی استفاده از فرش می تواند بر میزان عمر مفید آن تاثیر مستقیم داشته باشد. یعنی عمر فرش بستگی به میزان مراقبت از فرش ماشینی دارد. هر چه نکات مهم در استفاده از فرش ماشینی را رعایت کنید، می توانید زمان بیشتری از فرش خود استفاده کنید و نهایت لذت را از قرار دادن آن در منزل خود داشته باشید.

مراقبت از فرش ماشینی به معنای مراقبت اجزای مختلف فرش، از جمله الیاف آن، ریشه های فرش و رنگ فرش است. یعنی هر کاری که باعث آسیب زدن به اجزای مختلف فرش می شود را نباید انجام دهیم و به جای نسبت به انجام روش های مراقبت از فرش ماشینی اقدام نماییم.

 

در بخش بعد در فرش جانان توضیحات خوبی را برای مراقبت از فرش ماشینی برای شما آورده ایم تا بتوانید از این به بعد بیشتر برای فرش های منزل خود ارزش قائل شوید و برای بالاتر بردن عمر مفید فرش خود اقدامات موثری را انجام دهید.

برای مراقبت‌ از فرش ماشینی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در این بخش از مقاله قصد داریم تا نکات با ارزشی را پیرامون مراقبت از فرش ماشینی برای شما بازگو کنیم.

دوری از نور مستقیم:

بسیاری از افراد که از فرش ماشینی در منزل خود استفاده می کنند، تصور می کنند که نور مستقیم خورشید نمی تواند باعث آسیب رساندن به بافت فرش آن ها شود. در صورتی که حقیقتا طی مدت های طولانی، نور مستقیم می تواند تاثیرات مخرب خود را بر بافت فرش ماشینی بگذارد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن و مراقبت از فرش ماشینی، بهتر است به کمک پرده باعث کاهش دادن اثر نور مستقیم بر فرش خود شوید.

اهمیت به نظافت فرش:

تمیز کردن و نظافت فرش ماشینی یکی از مهم ترین روش های مراقبت‌ از فرش‌ماشینی می باشد. چرا که ثابت شده زمانی که آلودگی ها و زباله های مختلف از جمله گرد و غبار به بافت درون فرش وارد شود، کاهش عمر فرش را در پی خواهد داشت. برای نظافت سالانه ی فرش خود بهتر است یک مرکز معتبر را انتخاب کنید تا به شستشوی اصولی فرش های منزل شما بپردازند.

اصولی جمع کنید:

برخی افراد نسبت به جمع کردن فرش های منزل خود بی اهمیت هستند. در واقع آن ها غافل از اینکه تا کردن آن هم به صورت غیر اصولی می تواند اثرات زیان باری را به بافت فرش وارد نماید. بهترین کاری که برای جمع کردن فرش می توان انجام داد، لول نمودن آن است. اگر می خواهید مراقبت از فرش‌ماشینی خود را به صورت کاملا دقیق انجام دهید و از شکستگی فرش خود جلوگیری کنید، حتما به سراغ لول کردن اصولی فرش های خود باشید.

 

رطوبت؛ دشمن فرش ماشینی:

شاید برای همه ی شما پیش آمده باشد که بر اثر حواس پرتی مایعات مختلف بر روی فرش ریخته شود. خیلی ها بدون توجه به این موضوع هیچ اقدامی در جهت مراقبت‌‌ از فرش ماشینی‌‌ خود انجام نمی دهند. در صورتی که همین حجم کم مایعات به مرور زمان خود می تواند یکی از بدترین آسیب های جدی را به فرش شما وارد کند. پوسیدگی نتیجه ی بی اهمیت بودن نسبت به رطوبت فرش ماشینی است. پس از این به بعد زمانی که حتی چندین قطره از مایعات هم به روی فرش ریخت، حتما نسبت به خشک کردن آن سریعا اقدام نمایید تا از آسیب به فرش خود پیشگیری کنید.

توجه به ریشه های فرش هم از دیگر نکات مهم پیرامون مراقبت از فرش ماشینی می باشد.