مراحل تهیه‌ی فرش در کارخانه فرش ماشینی

فرش

فرش برای آماده شدن مراحل زیادی را در کارخانه فرش ماشینی می‌گذراند تا مناسب استفاده در منازل و وارد به بازار فرش و قالی شود. خیلی از افراد که فقط مصرف کننده هستند، از نحوه‌ی تولید در کارخانه فرش ماشینی اطلاعی ندارند. اما در حقیقت بهتر است برای تهیه‌ی یک فرش مناسب، از مراحل آماده‌سازی آن در کارخانه فرش ماشینی اطلاعات حداقلی داشته باشیم. در ادامه با هم به بررسی و توضیح مختصر مراحل تهیه و آماده‌سازی فرش در کارخانه فرش ماشینی می‌پردازیم:
با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

مرحله‌ی آماده‌سازی الیاف:

در هر کار و تولید هر نوع وسیله‌ای تهیه مواد اولیه مرغوب از مهم‌ترین مراحل به حساب می‌آید. در کارخانه فرش ماشینی هم تهیه مرغوب‌ترین الیاف می‌تواند رکن اساسی در تولید یک فرش ماشینی باکیفیت باشد. در اولین مرحله الیاف مورد نیاز در رنگ‌هایی که در نقشه‌ی فرش موجود می‌باشند، آماده می‌شود.

مرحله‌ی ریسندگی:

پس از آماده شدن الیاف، در طی مرحله‌ی ریسندگی، الیاف ریسیده می‌شود و تبدیل به نخ‌های قابل استفاده برای بافتن فرش می‌شوند. اگر این مرحله به درستی انجام نشود، نخ‌های هیت ست شده در درجه‌ی کیفی پایین‌تری آماده خواهند شد. مرحله‌ی آماده سازی الیاف فرش و ریسندگی و تولید نخ‌ها، مانند پایه و اساس بنا نهادن یک ساختمان، اهمیت زیادی در مراحل تولید فرش در کارخانه فرش ماشینی دارند.

در این مرحله موجود در کارخانه، باید 3 نوع نخ برای بافت فرش تولید شود. نخ تار، پود و نخ خاب از جمله این نخ‌ها می‌باشند. جنس این نخ‌ها اغلب با هم تفاوت دارد و بسته به محل قرارگیری آن‌ها در فرش، از جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. هر سه این نخ‌ها باید با کیفیت بالایی در کارخانه فرش ماشینی تهیه شوند زیرا هر کدام در بخش‌های مختلفی از فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته لازم به ذکر است که میزان اهمیت جنس و کیفیت نخ خاب اهمیت بیشتری نسبت به دو نخ دیگر دارد. زیرا از نخ خاب در قسمت‌های بیشتری برای بافت فرش استفاده می‌شود. پس جنس نخ خاب از عوامل مهم در تعیین میزان کیفیت فرش تولید شده در کارخانه فرش ماشینی می‌باشد. هر چه کیفیت نخ مورد استفاده بالاتر باشد، فرش اعلا تری تولید خواهد شد و خریداران نیز بابت دوام فرش خیالی آسوده خواهند داشت.

مرحله‌ی بافندگی:

پس از آماده‌ سازی نخ‌ها، زمان بافته شدن و ایجاد نقشه و طرح دلخواه می‌باشد. در گذشته و برای تولید فرش‌های دستبافت این مرحله به صورت دستی و توسط بانوان هنرمند ایرانی انجام می‌شد اما حالا و با احداث انواع کارخانه فرش ماشینی، این کار به وسیله‌ی انواع دستگاه‌های پیشرفته انجام می‌شود. مدل‌های مختلف فرش ماشینی به کمک این دستگاه‌ها تولید و روانه‌ی بازار فرش و قالی می‌شوند. فرش‌ها پس از بافته شدن به صورت پشت هم، به وسیله ی تیغ برش داده می‌شوند و آماده‌ی وارد شدن به مراحل بعدی می‌شوند.

فرش

مرحله‌ی تکمیل و اصلاح فرش:

بعد از بافته شدن فرش‌ها توسط دستگاه‌ها، هنوز فرش‌ها آماده نیستند و باید اصلاحاتی بر روی آن انجام شود. به همین منظور فرش‌ها وارد قسمت دیگری می‌شوند. در این قسمت به اصطلاح به آن جلا داده می‌شود. در این مرحله گرد و غبار و هر نوع آلودگی‌ها را از روی فرش تازه بافته شده جدا می‌نمایند. در بخشی از این مرحله تکمیل فرش، سطح فرش را در تمام قسمت‌ها یکسان می‌کنند تا پستی و بلندی در فرش وجود نداشته باشد. این کار را با استفاده از وسایل مخصوص و به شکل دقیق انجام می‌دهند. پس از پایان یافتن این مرحله، فرش‌ها وارد بخش دیگری از کارخانه فرش ماشینی می‌شوند که به اصطلاح، آهار زنی نامیده می‌شود. این مرحله در واقع باعث محکم و بادوام شدن فرش‌ها می‌شود. برای آهارزنی امروزه روش‌های متنوعی در هر کارخانه فرش ماشینی وجود دارد.

پس از اتمام این مراحل، لبه‌ها و ریشه‌های فرش به آن دوخته می‌شوند و آن را برای ارائه شدن به بازار آماده می‌سازند.