قیمت فرش ماشینی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت فرش ماشینی

 

قیمت فرش ماشینی نسبت به فاکتورهای مختلف فرق دارد و با قیمت فرش‌های دستبافت نیز متفاوت است.

در ادامه با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

حتما شما هم به هنگام خرید فرش با قیمت‌های متفاوت روبرو شده‌اید و این سؤال برای شما پیش آمده که علت این اختلاف قیمت‌ها برای چیست.فرش ماشینی نوعی فرش مصنوعی است و همانطور که از اسمش پیداست، برخلاف فرش‌های دستبافت توسط ماشین آلات صنعتی تولید می‌شود.به دلیل سرعت بالای تولید و ارزان بودن مواد اولیه در مقایسه با فرش دستبافت، قیمت فرش ماشینی پایین‌تر از فرش‌های دستبافت می‌باشد.از ویژگی‌های مثبت فرش ماشینی می‌توان به ساده‌تر بودن بافت آن و کیفیت بهتر انواع تصاویر هنری و طرح‌های آن اشاره کرد.
این فرش‌ها در زمان کوتاه‌تری تولید می‌شوند. از دلایل تفاوت قیمت فرش ماشینی می‌توان موارد زیر را نام برد.

دلایل تفاوت قیمت فرش ماشینی

 • نوع دستگاهی که برای بافت فرش استفاده شده:

  دستگاه‌های بافت فرش انواع متفاوتی دارند که در قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلفی هستند.از این دستگاه‌ها می‌توان HCP تکسیما، لندویل HCR و ماکویی را نام برد.

 • تراکم فرش‌های ماشینی:
  قیمت فرش ماشینی و دستبافت رابطه مستقیمی با تراکم آنها دارد و هرچه تراکم بیشتر باشد قیمت فرش نیز بالاتر می‌رود.
 • تأثیر نقش فرش در قیمت آن:
  قیمت فرش ماشینی مانند هر محصول دیگری به ظاهر و نقش آن بستگی دارد.
  طرح یک فرش باید به روز و متناسب با سلیقه مشتریان باشد. فرش‌های خاص با طراحی زیبا طبیعتا با دیگر فرش‌ها تفاوت قیمت دارند.
 • تأثیر گزاری تعداد شانه‌ها:
  فرش‌های ماشینی را با تراکم و چند شانه بودن می‌شناسند. تعداد شانه‌ها‌ در قیمت فرش ماشینی تأثیر بسیاری دارد و هرچه تعداد شانه‌ها بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر می‌رود.
  قیمت فرش ماشینیفرش‌های ماشینی می‌توانند بصورت ۵۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه درجه یک و ۱۰۰۰ شانه درجه دو و همچنین ۱۲۰۰ شانه باشد.از فرش‌های ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه به عنوان زیرانداز استفاده می‌کنند و فرش‌های ۱۲۰۰ شانه جزو محصولات لوکس محسوب می‌شوند.
 • نخ استفاده شده در تار و پود فرش:
  نوع نخ نیز در تعیین قیمت آن مؤثر است.
  هرچه کیفیت نخ بیشتر باشد قیمت فرش بالاتر خواهد رفت.نخ‌های مورد استفاده در فرش‌ها انواع مختلفی مانند نخ آکرلیک، نخ هیت ست، نخ ساخته شده از پشم حیوانی و نخ ابریشم دارند.از میان انواع نخ‌ها، نخ ابریشم بالاترین قیمت را دارد و به طبع فرش‌های ابریشمی قیمت بالاتری نسبت به دیگر فرش‌ها دارند.در ایران برای تولید فرش ماشینی از نخ‌های آکلریک، BCF، پشم و پلی استر استفاده می‌شودکه در بین آنها پشم و آکلریک قیمت بالاتری دارند بخصوص اگر آکلریک وارداتی باشد.
 • کیفیت رنگ فرش:
  منظور از رنگ فرش نوع رنگ آن نیست و کیفیت طرح و رنگ آن مد نظر است.
  رنگ فرش باید چشم نواز و متناسب با سلیقه مشتریان باشد.

 

 

علت تفاوت فرش دستبافت و ماشینی

مناطق ایران، تاکستان و قفقاز مهد فرش جهان هستند و تاریخ تولید فرش در آن‌ها به قبل از میلاد مسیح می‌رسد.
عموما قیمت فرش ماشینی نسبت به فرش دستبافت کمتر است. فرش‌های دستبافت توسط هنرمندان و روی دار بافته و زحمت فراوانی برای بافت آن کشیده می‌شود.
همچنین جنس تارهای فرش دستبافت از پشم، کرک و ابریشم می‌باشد ک تارهایی طبیعی هستند.
البته می‌توان رنگ فرش دستبافت را هم با رنگرزی شیمیایی و هم گیاهی تهیه کرد.قیمت فرش ماشینی

 

خرید اینترنتی فرش

امروزه که شبکه جهانی وب در همه جا گسترده شده
و در زندگی روزمره ما رسوخ کرده، تمایل به خرید نیازهای خود از طریق اینترنت بیشتر شده است.
در همین راستا فروشگاه‌های اینترنتی متعددی به وجود آمده‌اند و برخی از آنها به فروش فرش مشغول هستند.در خرید اینترنتی فرش دیگر نیازی نیست به فروشگاه‌های متعدد درسطح شهر بروید تا فرش مورد علاقه خود را پیدا کنید.فروشگاه‌های اینترنتی با محصولات متنوعی که در اختیار شما قرار می‌دهندسعی بر این دارند که نیاز مشتریان را به خوبی تأمین کنند.همچنین قیمت فرش ماشینی در آن‌ها ثبت شده استو به همین دلیل شما می‌توانید به مقایسه قیمت فرش ماشینی یک فروشگاه اینترنتی با دیگر فروشگاه‌ها بپردازید.