فرش هزار شانه و ویژگی‌های آن

فرش های ماشینی در شانه ها و تراکم های مختلفی بافته می شوند و در بازار موجودند. از جمله این فرش‌ها، فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه است.در این مقاله در مورد ویژگی‌های این نوع فرش صحبت می‌کنیم.

پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

فرش می‌تواند گرد بافته شود.

فرش می‌تواند گرد بافته شود.

فرش هزار شانه یکی از انواع فرش است که تراکمی متفاوت با سایر فرش‌ها دارد. قبل از آن‌که در این مورد صحبت کنیم،لازم است تا با فرش ماشینی و تعریف آن آشنا بشویم، زیرا فرش هزار شانه نوعی از فرش ماشینی است. فرش ماشینی نوعی مصنوعی از فرش می‌باشد که بر خلاف فرش دست بافت توسط ماشین‌آلات صنعتی بافته می‌شود.  این فرش به دلیل سرعت بالای تولید و همچنین ارزان‌تر  بودن مواد اولیه نسبت به فرش دست بافت بهای تمام شده‌ی کمتری دارد.

در بافت هر فرشی سه نوع نخ به کار می‌رود و به آن‌ها نخ تار ، پود و نخ پرز یا همان خاب (خواب) می‌گوییم. به طور کلی نخ تار و پود استفاده شده در فرشهای ماشینی اکثرا از جنس‌هایی مانند پنبه ، پلی استر و جوت تشکیل شده‌اند. از مزایای این فرش می‌توان ساده‌تر بودن اجرا، واضح‌تر بودن نقشه و باکیفیت‌ بودن انواع تصاویر هنری و شخصی روی آن را نام برد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین قیمت فرش، تعداد شانه‌های آن است. در مورد تفاوت تعداد شانه‌ها و تراکم فرش در قسمت‌های بعدی توضیح خواهیم داد.

فرش هزار شانه در طر‌ح‌های مختلفی تولید می‌گردد.

فرش هزار شانه در طر‌ح‌های مختلفی تولید می‌گردد.

فرش 1000 شانه چیست و چه تفاوت‌هایی با سایر فرش‌ها دارد؟

به تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر از عرض فرش شانه می‌گویند و واحد آن متر است. بنابراین فرش هزار شانه به فرشی گفته می‌شود که در هر متر از عرض فرش به اندازه‌ی ۱۰۰۰ریشه (گره رنگ) بافته شده‌است. شانه‌های متداول در بازار عبارتند از: ۳۲۰-۳۵۰-۳۸۰-۴۰۰-۴۴۰-۵۰۰-۷۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰-۱۵۰۰ شانه.

در دستگاه‌های بافندگی بخشی به اسم شانه فرش موجود است که تار فرش از بین شانه رد می شود. تراکم فرش و شانه فرش مشخصات اصلی فرش‌های ماشینی هستند. همان گونه که گفتیم شانه همان ریشه و گرهی است که در عرض فرش، در هر متر مربع  از آن وجود دارد. تراکم به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در طول فرش و در هر متر مربع وجود دارند. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد، باعث می‌شود فرش با دوام‌تر باشد و استحکام آن بیشتر باشد، باعث طول عمر بیشتر و استحکام بالای فرش می‌باشد و حتی هنگام شست و شو نیز نسبت به سایر فرش‌ها کم‌تر آسیب می‌بیند. بالاتر بودن شانه فرش باعث می‌شود که  فرش ریز بافت‌تر باشد و شباهت بیشتری به فرش دستباف داشته باشد. به همین علت به فرش‌های ماشینی با شانه بالا، فرش ماشینی دستباف‌گونه نیز گفته می‌شود.

فرش های ماشینی در شانه ها و تراکم های مختلفی بافته می شوند و در بازار موجودند. از جمله این فرش‌ها، فرش ماشینی هزار شانه است که تراکم سه هزار دارد.

 

  فرش ایرانی در دنیا از شهرت زیادی برخوردار است.

خصوصیات فرش هزار شانه

جنس نخ این محصول از پنبه و آکریلیک هیت است. این فرش در دو نوع  هشت و ده رنگ تولید می شود. فرش هزار شانه به دلیل ریز بافت بودن، شباهت  بسیار زیادی به فرش دستباف دارد و به همین دلیل قیمت آن نیز تا حدودی بیشتر از فرش‌ها با شانه‌های کم‌تر است.

فرش‌های 1000 شانه در متراژ‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. از آن‌جایی که فرش هزار شانه جزو فرش‌های ریز بافت محسوب می‌شود، می‌توان نقشه‌هایی با جزئیات دقیق برای آن‌ها در نظر گرفت و این موضوع باعث می‌شود که تعداد شانه‌های این فرش برای نقشه‌های ریز و دقیق ایرانی مناسب باشد. بنابراین اگر به دنبال فرشی هستید که جلوه زیادی داشته باشد و طرح و نقش آن دقیق و جذاب بافته شده باشد، فرش هزار شانه انتخاب مناسبی است.

شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به فروشگاه اینترنتی طرح‌های منتنوعی از فرش هزار شانه کاشان را مشاهده کنید و مطابق با سلیقه خود، مورد مناسب را انتخاب نمایید.