فرش های ۱۲۰۰ شانه و ویژگی‌های آن

1200 شانه

 

فرش ۱۲۰۰ شانه فرشی است که از نظر کیفیت و ظرافت در سطح بسیار بالایی قرار دارد و با نخی با کیفیت عالی بافته می شود.

پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

 

فرش ۱۲۰۰ شانه فرشی است که از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار دارد؛ مقاومت بالایی دارد و با نخ کیفیت عالی بافته می شود. در مورد شانه فرش باید گفت که به تعداد ریشه یا گره رنگ در یک متر عرض فرش شانه فرش گفته می شود. یعنی در فرش ۱۲۰۰ شانه در هر یک متر عرض فرش، ۱۲۰۰ ریشه یا گره رنگ بافت به کار رفته است. فرش  های۱۲۰۰ شانه از جدیدترین محصولات صنعت نساجی هستند که دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد.

به فرش  های۱۲۰۰ شانه فرش دستباف گونه نیز می‌گویند.

 

مشخصه های اصلی فرش  های۱۲۰۰ شانه

فرش ۱۲۰۰ شانه یکی از پرشانه‌ترین فرش‌های موجود در بازار است و به همین دلیل بسیار زیباست. در بافت فرش  های۱۲۰۰ شانه از هشت رنگ اصلی استفاده می‌شوند.

بافت فرش ۱۲۰۰ شانه بسیار ریز و ظریف است و به همین دلیل شباهت بسیاری به فرش دستباف دارد و به آن فرش دستباف گونه نیز گفته می‌شود. این نوع فرش با الیافی کوتاه و نازک بافته شده است و دارای نقش و نگارهای بی‌نظیر و طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است. فرش  های۱۲۰۰ شانه نیاز به توجه و مراقبت ویژه‌ای دارند. نکته‌ای که در مورد انواع فرش وجود دارد این است که هرچه فرش تراکم و شانه اش بالاتر برود، ضخامت آن کمتر می شود و این موضوع نیز از دیگر علت‌های شباهت این نوع فرش به فرش‌های دستباف است. فرش  های۱۲۰۰ شانه در هنگام شست‌وشو تغییر رنگ نمی‌دهند و در برابر حرارت و نور خورشید هم مقاومت بالایی دارند.

فرش  های۱۲۰۰ شانه گل برجسته

گل برجسته

فرش گل برجسته نمونه خاصی از فرش های ۱۲۰۰ شانه است.

فرش‌های گل برجسته و همین طور تابلو فرش‌ها هم به صورت ۱۲۰۰ شانه بافته می‌شوند. در فرش‌های گل برجسته، فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی که روی فرش کار شده است و به همین دلیل حالت سه بعدی دارند و بسیار زیبا هستند. این فرش‌های ۱۲۰۰ شانه خصوصیت ویژه‌ای دارند؛ الیافی که در آن ها به کار رفته است، بسیار نازکند و به همین دلیل سریعتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند. بنابراین کسانی که از فرش های ۱۲۰۰ شانه گل برجسته خریداری می کنند، باید در نگهداری آنها توجه خیلی زیادی داشته باشند.

فرش  های۱۲۰۰ شانه برای چه فضاهایی مناسب هستند؟

فرش  های۱۲۰۰ شانه تنها برای فضاهای خاصی از خانه مناسب هستند. به عنوان مثال اگر در فضاهای پر رفت و آمدی چون نشیمن، آشپزخانه یا اتاق‌ها از این نوع فرش استفاده کنید، سریع از بین می‌روند. با وجود این که این نوع فرش زیباتر و ظریف‌تر است، اما نسبت به سایر فرش‌ها حساس‌تر نیز هست. در مقابل اگر از فرش‌های ۱۲۰۰ برای پذیرایی یا قسمت شاهنشین خانه استفاده کنید، زیبایی بی‌نظیری دارد و جلوه جذابی در دکوراسیون این فضاها ایجاد می‌نماید. تنها کافی است کمی در مورد هماهنگی میان مبل، پرده و فرش ۱۲۰۰ شانه موجود در این قسمت توجه نشان دهید تا بتوانید زیباترین دکوراسیون را برای منزل خود داشته باشید.

فرش  های۱۲۰۰ شانه دارای طرح‌های خاصی هستند که شامل موارد زیر است:

  • طرح سلین
  • طرح بهشت
  • طرح افشان
  • طرح حوض نقره

جنس نخ اینگونه فرش ها

فرش 1200 شانه مرغوب است

فرش  های۱۲۰۰ شانه مرغوب هستند.

در بافت فرش از نخ پود و نخ خاب استفاده می‌کنند. جنس نخ پودی که در این فرش استفاده می شود نخ جوت است که از الیاف طبیعی و بسیار نرم و لطیف است. این نخ در برابر حرارت عایق بسیار خوبی است و به همین دلیل هم هست که این فرش در برابر حرارت و نور خورشید مقاوم است. همچنین نخ خاب به دلیل اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد از بافت فرش را تشکیل می دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نخ خاب مرغوب خصوصیت ویژه‌ای دارد؛ این نخ باید ۱۰۰% اکرلیک هیت سیت شده باشد. یعنی اینکه برای بالا بردن کیفیت فرش توسط بخار به الیاف حرارت می‌دهند و به این کار هیت سیت می‌گویند. همین عمل باعث می شود که کیفیت فرش ها بسیار بالا باشد و مورد استقبال مشتریان قرار گیرد.