فرش ماشینی

امروز در وبلاگ جانان کارپت قصد داریم تا شما را فرش ماشینی بیشتر آشنا کنیم تا بهتر بتوانید در مورد خرید تصمیم بگیرید.

فرش ماشینی جزو وسایل لوکس و زیبای منزل محسوب می‌شود و تأثیر به سزایی در دکوراسیون خانه‌‌های ایرانی دارد. فرش ماشینی نمونه‌ای از قالی‌های مصنوعی است که به وسیله ماشین آلات صنعتی بافته می شود و نزدیک به ۴۰ سال است که ایرانی‌ها نیز از این نوع فرش استفاده می‌کنند؛ این نوع فرش برای اولین بار در کاشان تولید شد. جنس فرش ماشینی از الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر)،آکریلیک، BCF و یا مخلوطی از آکریلیک و BCF است. البته در بازار فرش ماشینی پشمی نیز وجود دارد. اگر در بافت فرش ماشینی فقط آکریلیک استفاده شود، کیفیت و قیمت بالاتری دارد. در بازار امروز فرش‌های ماشینی بافته شده از ابریشم مصنوعی طرفداران بیشتری دارد؛ چرا که شست و شوی فرش‌های پلی استر راحت‌تر است، جلوه بیشتری نسبت به سایر فرش‌های ماشینی دارد و پرز هم ندارد.

تفاوت انواع فرش ماشینی از نظر شانه

فرش‌های ایرانی همیشه طرفداران بسیاری در دنیا داشته‌اند.

فرش‌های ماشینی بر اساس شانه تقسیم می‌شود؛ شانه‌های مختلف تراکم گره‌های آن را تعیین می‌کند و در واقع نشانه‌ای برای تراکم عرضی است. فرش‌ها دارای تعداد شانه مختلف ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه هستند. هرچه تعداد شانه‌ها بیشتر باشد، بافت ریزتری دارد و به همین دلیل شباهت آن به دستباف بیشتر می‌شود. تعداد شانه‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت فرش ماشینی است. البته تفاوت‌های دیگری در انواع فرش‌های ماشینی نیز وجود دارد. تفاوت در جنس، ابعاد و طرح و نقشه آن. طرح و نقشه فرش‌های ماشینی نیز آمیخته با هنر ایرانی است و به همین دلیل همیشه زیبایی خاصی به منازل می‌دهند.

نکاتی که برای نگهداری فرش ماشینی باید به آن توجه کنیم:

فرش ماشینی

تنوع فرش‌های ماشینی بسیار زیاد است.

  • فرش حتما باید در محیط خشک نگهداری شود. به این دلیل که رطوبت باعث پوسیدگی می‌شود. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که حتی پس از شست و شو آن را سریع خشک کنید.
  • در زمستان بیشتر مراقب فرش‌ها باشید. فرش‌های ماشینی زمانی که در معرض حرارت باشند، تغییر رنگ می‌دهند و پوسیده می‌شوند.
  • چنانچه قصد جابجایی فرش را دارید، آن را رول کنید. این کار باعث می‌شود فرش حین جابجایی‌هایی مانند اسباب کشی کثیف نشود و کم‌ترین میزان آسیب به بافت فرش وارد می‌شود
  • برای حرکت نکردن فرش بر روی سرامیک از ترمز فرش استفاده کنید.
  • اگر قرار است وسیله‌ای سنگین روی بافت فرش قرار دهید؛ به خاطر داشته باشید که وزن آن بافت و تار و پود فرش را خراب می‌کند. چنانچه بین فرش و پایه مبل تکه‌ای موکت قرار دهید، مشکل حل می‌شود.
  • فرش را هر شش ماه یک بار سر و ته کنید تا از فرسایش آن جلوگیری شود.
  • قرار گرفتن طولانی مدت فرش در مقابل تابش مستقیم نور خورشید باعث از پوسیدگی فرش می‌شود.
  • شستن و جارو کردن بیش از اندازه باعث کاهش طول عمر و کهنه شدن آن می‌شود. متاسفانه فرش‌های ماشینی کهنه مانند نمونه‌های دستباف ارزشمند نیستند.
  • بهترین فصل برای شستشو اواخر بهار و تابستان است. توصیه می‌شود فرش‌ها را برای شست و شو به مراکز متخصص در این زمینه بسپارید.

رعایت مواردی که در بالا به آن اشاره شد باعث می شود که فرش شما عمر و دوام بیشتری داشته باشد.

شهرهای تولید کننده فرش ماشینی

فرش ماشینی

فرش کاشان محبوبیت خاصی در دنیا دارد.

در اکثر شهرهای کشور کارخانه‌های تولیدی وجود دارد. ولی شهر کاشان مرکز تولید آن است و در آن بیش از ۷۰۰ کارخانه فعال در زمینه بافت فرش ماشینی در این شهر وجود دارد. اما تولید در شهرهای دیگر کشور هم مانند دلیجان، اصفهان، یزد، تهران، ماکو، مشهد و آران و بیدگل هم انجام می‌شود. تولیدات هر کارخانه با کارخانه دیگر متفاوت است و علت این تفاوت به خاطر دستگاه بافت، جنس مواد اولیه و رنگرزی است. به همین دلیل در میان فرش‌های ماشینی، فرش‌های برخی از شهرها مانند کاشان مرغوب‌تر هستند و جزو محصولات مرغوب کشور محسوب می‌شوند.

برای خرید انواع فرش‌های ماشینی از فروشگاه اینترنتی فرش جانان در اینجا کلیک کنید.