فرش شگی و ویژگی‌های آن

فرش

در دنیای فرش و قالی شاهد تنوع زیادی هستیم. فرش شگی یکی از زیباترین و جدیدترین فرش‌های فانتزی است که در دهه‌ی اخیر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. این نوع از فرش‌های فانتزی را در محیط‌های لوکس می‌توان دید. فرش شگی به جرات یکی از جذاب‌ترین فرش‌هایی است که همیشه مورد توجه جوانان قرار می‌گیرد. تنوع دادن به محیط منزل می‌تواند با روش‌های مختلف انجام شود. تعویض فرش منزل از موارد مهمی است که می‌تواند روحیه افراد را تغییر دهد. شاید برای شما سوال باشد که دلیل حمایت از فرش شگی چیست. حقیقتاً این فرش ویژگی‌هایی دارد که باعث شده مورد توجه قرار گیرد.
با وبلاگ جانان کارپت در ادامه همراه باشید.

اولین فرش شگی در کجا تولید شد؟

پیش از پرداختن به ویژگی‌های فرش شگی شاید بد نباشد که به تاریخچه آن بپردازیم. شاید خیلی از ما تصور کنیم که فرش شگی‌‌‌ تنها در ایران وجود دارد؛ اما در حقیقت برای نخستین بار در جهان اهالی کشور همسایه‌ی ایران، یعنی ترکیه دست به طراحی و تولید فرش‌های پرز بلند یا همان شگی زدند. پس از آن تولید و استفاده از این نوع فرش در کشورهای دیگر جهان از جمله ایران رواج پیدا کرد.

خصوصیات فرش شگی‌‌‌

  • ابعاد:

فرش شگی اغلب بر خلاف فرش‌های دیگر در ابعاد کوچک تولید می‌شود؛ یعنی ما هیچ وقت ندیده‌ایم که یک فرش‌‌ شگی‌‌‌ در ابعاد 9 یا 12 متری برای بخش پذیرایی یک منزل تولیدشده باشد. شاید بتوان این را یک حسن دانست. چرا که ابعاد کوچک می‌تواند توجه بیشتری را جلب کند.

  • طرح:

باید بگوییم خوشبختانه فرش شگی از نظر طرح و رنگ توانسته تنوع نسبتاً خوبی را ایجاد کند. در بین مدل‌های این نوع فرش انواع طرح‌های برجسته یا ساده وجود دارند. این فرش‌های پرز بلند می‌توانند طرح‌های بسیار ساده‌ای داشته باشند. معمولاً این فرش‌ها در قسمت‌های مختلف دارای یک رنگ هستند. همین سادگی خود باعث جذابیت بیش از اندازه‌ی این فرش‌ها شده است. طرح ساده‌ی این فرش‌های پرز بلند باعث شده در هر محیطی که قرار می‌گیرند، جذابیت خاصی را ایجاد کنند. طرح‌هایی که برای تولید این نوع فرش‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود، بسیار ساده هستند.

  • نظافت:

درست است که فرش شگی به علت نرمی و داشتن حالتی خاص می‌تواند برای نشستن و حتی صرف یک میان وعده مناسب باشد؛ اما بالاخره هر فرشی پس از کمی استفاده نیاز به نظافت خواهد داشت. یکی از مشکلاتی که معمولاً در خلال استفاده از فرش شگی وجود دارد، دشوار بودن مرحله‌ی پاکیزگی آن است. پرزهای بلند آن باعث شده است که زباله‌ها و گرد و غبار مختلف بین آن‌ها باقی بماند و نتوان به راحتی آن‌ها را از لا به لای پرزها جدا کرد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که اگر قصد خرید این فرش را دارید، به هیچ وجه از آن در مکان‌هایی که تردد زیادی وجود دارد استفاده نکنید. چرا که طبیعتاً دردسرهای زیادی برای تمیز کردن آن به همراه خواهد بود. اتاق‌هایی که اغلب خیلی کم مورد استفاده قرار می‌گیرند و بخش‌هایی از پذیرایی که رفت و آمد کمتری در آن‌ها اتفاق می‌افتد، بهترین محیط برای قرار دادن این نوع فرش فانتزی می‌باشند.

  • هماهنگی:

یکی از فاکتورهای مهمی که در خرید انواع فرش‌ها مد نظر قرار می‌گیرد، قابلیت هماهنگ شدن آن با دیگر اجزای موجود دکوراسیون منزل است. در حقیقت فرش منزل نقش اساسی در دکوراسیون منزل دارد. فرش شگی از آنجا که اغلب در طرح‌های ساده‌ای تولید می‌شود، انتخاب مناسبی برای هماهنگ‌تر کردن فضای منزل می‌باشد.