فرش ایرانی یا فرش خارجی

فرش

فرش‌بافی هنری دیرینه است که از سال‌ها قبل جزئی جدانشدنی از صنایع دستی کشورمان ایران بوده است؛ اما علاوه بر ایران کشورهای دیگری همانند هند، پاکستان، نپال، ترکیه، چین، جمهوری آذربایجان و…توانسته‌اند در این صحنه خودنمایی کنند و سهمی از بازار فروش فرش را به دست آورند. اما مسئله این است که کدام فرش بهتر و با کیفیت‌تر است، فرش ایرانی یا فرش خارجی ؟  در ادامه با فرش جانان همراه باشید

کدام فرش خارجی رقیب ایران است؟

همه ما میدانیم که فرش ایرانی یکی از بهترین و زیباترین فرش‌های دنیا است که به دلیل تنوع در ظرافت، جنس، کیفیت، طرح و روش‌های تولید جایگاه ویژه‌ی در دنیا پیدا کرده است، اما کشورهایی مانند هندوستان، پاکستان، افغانستان، نپال و ترکیه از رقبای فرش ایرانی در بازارهای جهانی هستند. در این میان هند را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین رقیب فرش دستباف ایران و جز یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش خارجی نام برد.

انواع فرش خارجی و خصوصیات آن‌ها

  • فرش هندی

فرش‌های هندی تحت تأثیر فرهنگ و هنر ایران شکل گرفتند. هرچند که مردم هند از قبل با فنون نساجی کاملاً آشنا بودن اما با ورود فرش ایرانی، فرش‌های خارجی تحت تأثیر قرار گرفته و کشور هند وارد دنیای جدیدی شد که با استعداد خوب آن‌ها در ترکیب نقشه‌ها توانست جایگاه مطلوبی را در دنیای فرش به دست آورد.
طرح‌هایی که در هند بافته می‌شود عبارتند از: محرابی، بته میری، درختی، انواع لچک و ترنج، جانوری، شکارگاه، تصویری و.؛ که طرح لچک و ترنج آن شباهت زیادی به فرش ایرانی دارد.

 

  • فرش پاکستان

فرش پاکستان برگرفته از فرش هند می‌باشد و با استفاده از ابریشم، پشم و نخ پنبه، با گره نامتقارن به صورت دو پوده و ریز بافت بافته می‌شود.

فرش‌های پاکستان به دودسته تقسیم می‌شوند: دسته اول طرح‌های محلی دارند به نام گل بخارا که شامل نقشه‌هایی شکسته و هندسی ساده است. دسته دوم طرح و نقشه سایر کشورهاست، کشورهایی مثل ایران، ترکیه و هند که آن‌ها را به نام‌های مخصوص خود که موری بخارایی، موری کاشان و موری اصفهان هستند، می‌شناسند.

طرح‌هایی که در پاکستان بافته می‌شوند شامل: طرح بخارایی ترکمن، طرح‌ها و نقشه‌های بلوچی، طرح‌های روستایی، نقشه‌های ترکیه‌ای و یا به اصطلاح آناتولی،  نقشه فرش کشور هندی و نقشه‌های ایرانی که شامل طرح‌های لچک و ترنج، نقشه‌های زیبای افشان شاه‌عباسی، طرح‌های اسلیمی یا همان طرح درخت، نقشه‌های شکار و شکارگاه جانوری و نقشه‌های محرابی را می‌توان نام برد که مشتریان زیادی دارد.

 

  • فرش ترکیه

فرش ترکیه یکی از با قدمت ترین فرش‌های خارجی است، به طوری که آن‌ها ادعا دارند پیدایش فرش اولین بار از کشور ترکیه آغاز شده و به کشورهای دیگر از جمله ایران انتقال پیدا کرده است هر چند که از لحاظ علمی این ادعا رد شده است و کشور عزیزمان ایران منشأ فرش در جهان نامیده شده است اما کماکان ترک‌ها بر این نظر خود پافشاری می‌کنند.

فرش‌های ترکی با گره متقارن یا همان گره ترکی با استفاده از پشم، ابریشم و نخ پنبه بافته می‌شوند و نقشه‌های آن‌ها به صورت نقوش گردان و شکست هندسی است؛ اما می‌توان گفت بسیاری از طرح‌های مورد استفاده آن‌ها کپی برداری از طرح و نقشه‌های ایرانی است.

طرح‌های مورد استفاده در ترکیه عبارت‌اند از: طرح و نقشه محرابی، طرح لچک و ترنج، نقشه شکارگاه، طرح درختی.

 

  • فرش چینی

امروزه کشور چین یکی از کشورهای فعال در زمینه تولید فرش خارجی به شمار می‌رود. چین نقشه‌های سنتی، از طرح‌های دیگر کشورها نیز در تولید فرش خود استفاده می‌کنند، این کشورها شامل ایران، ترکیه و قفقاز هستند تا بتواند با استفاده از نقشه‌هایی که در جهان فروش خوبی دارند سهم بیشتری از فروش بازار را به دست آورد به طوری که توانسته‌اند با کپی برداری از سایر کشورها یک سوم از بازار فروش را از آن خود کنند.

فرش‌های چینی با استفاده از ابریشم، پشم و نخ‌های پنبه‌ای بافته می‌شود و بافندگان چینی به‌خوبی با بافت دو نوع گره متداول در ایران (گره ترک و گره کاشان) آشنایی دارند.

طرح‌های چینی را می‌توان به دودسته چینی و طرح‌های خارجی تقسیم کرد. از طرح‌های خارجی فرش‌های چینی می‌توان به: ابوسون یا همان طرح فرانسوی، طرح ایرانی، طرح قفقاز و ترکیه و آذربایجان اشاره نمود.