دلیل تفاوت ضخامت فرش ماشینی

فرش

زیبایی حق هر خانه‌ای است! فرش ‌های ماشینی به دکوراسیون خانه زیبایی و شکوه منحصر به فردی می‌ دهند. یکی از ویژگی ‌های فرش‌ های ماشینی عایق بودن در برابر سرما و گرماست. ضخامت فرش ماشینی در انتقال و نگه داشتن سرما و گرما بسیار مهم می‌باشد. هرچه ضخامت فرش ماشینی بیشتر باشد طول عمر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. در این مقاله درباره تفاوت‌ های ضخامت فرش‌های ماشینی و ویژگی آن ‌ها صحبت می‌کنیم پس با شرکت فرش جانان همراه باشید.

 تعریف ضخامت فرش ماشینی

ضخامت فرش ‌ها نکته‌ ای مهم در هنگام خرید فرش ماشینی است. ضخامت فرش ماشینی بستگی به میزان ارتفاع نخ خاب فرش ماشینی در طول و عرض دارد. اگر به فرشی نیاز دارید که مراقبت کمتری نیاز داشته باشد به دنبال فرشی باشید که ضخامت بیشتری داشته باشد. هر چه ضخامت فرش ماشینی بیشتر باشد تمیز کردن و شست‌ و شوی آن ‌ها آسان‌ تر است. فرش‌ های کم ضخامت برای مکان ‌های پر تردد مناسب نیستند.  اما اگر به دنبال فرش ‌هایی  هستید که دارای نرمی و لطافت هستند و در نگهداری آن‌ ها مشکلی ندارید بهترین انتخاب فرش‌ هایی با ضخامت کم می‌ باشند. ارتفاع الیاف این فرش‌ های ماشینی کم می ‌باشد و برای تمیز کردن این فرش ‌ها نیاز به مکش بالاتری است.

ضخامت فرش ماشینی ارتباطی به کیفیت آن ندارد. امروز با تکنولوژی پیشرفته، فرش ‌های ۱۵۰۰ شانه تولید می ‌شوند. ضخامت فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه ۶ میلی‌ متر می‌ باشد و این نوع فرش‌ ها دارای کیفیت بالا همراه با نرمی و لطافت فراوانی است.

دلیل تفاوت ضخامت فرش ماشینی

فرش ‌های ماشینی دارای ضخامت کمتری هستند هرچه تعداد شانه و تراکم فرش‌ های ماشینی بیشتر باشد به فرش‌ های دستباف شباهت بیشتری پیدا می ‌کنند و همچنین بر زیبایی فرش نیز افزوده می‌شود.

 

 انواع ضخامت فرش ماشینی

  • فرش ‌های ۱۲۰۰ شانه دارای ضخامت کمتری می ‌باشند ارتفاع نخ خاب این فرش ‌ها ۷ میلی‌ متر است.
  • از گران‌ ترین و لوکس‌ ترین فرش‌ ها، فرش‌ های ۱۵۰۰ شانه را می‌ توان نام برد ضخامت این فرش و ارتفاع نخ خاب آن ۶ میلی ‌متر است.
  • از محبوب ‌ترین فرش ‌های ماشینی می ‌توان به فرش ۷۰۰ شانه اشاره کرد. ارتفاع نخ خاب این فرش‌ها ۱۰ میلی‌متر است و دوام بیشتری دارند.
  • امروزه بیشتر فرش ‌های ۵۰۰ شانه در مدل‌ های مدرن و لوکس بافته می‌ شوند و فضای خانه‌ ها را تزیین می‌ کنند. این فرش‌ های زیبا دارای رنگ و طرح‌ های متفاوتی هستند و ارتفاع خاب آن‌ ها ۱۲.۵ میلی‌ متر می ‌باشد.

 ضخامت تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش ‌ها، با دستگاه ‌های تولید فرش ماشینی بافته می‌ شوند. ضخامت این تابلو فرش ‌ها نیز مانند فرش‌ های دیگر به شانه و تراکم آن ‌ها بستگی دارد. تابلو فرش‌ ها از ۵۰۰ الی  ۱۲۰۰ شانه با همان ضخامت فرش ماشینی تولید می ‌شوند‌.

دلیل نازک بودن فرش‌ های ماشینی

نخ‌ های مورد استفاده در فرش ‌های ماشینی دارای قطر های مختلفی هستند. به بیان دیگر نمره نخ‌ ها با هم متفاوت است.

نکته قابل توجه در تولید فرش ‌های ماشینی این است که اگر ارتفاع نخ خاب این فرش‌ ها از حد استاندارد بیشتر شود جلوه و نقشه فرش ماشینی از بین خواهد رفت. همچنین اگر ارتفاع نخ فرش‌ های ماشینی با تعداد و شانه تراکم بالا، زیاد و بلند باشد؛ نخ خاب بر روی یکدیگر قرار می‌ گیرند و زیبایی فرش از بین می‌ رود.

لازم به ذکر است که هرچه تعداد شانه و تراکم فرش کمتر باشد، ضخامت فرش ماشینی بیشتر، بنابراین وزن این فرش ها نیز بالاتر از دیگر فرش‌ های ماشینی با تعداد شانه و تراکم بالا می‌باشند.

فرش نازک بهتر است یا فرش ضخیم

پاسخ به این سؤال را می‌ توان با توجه به محل مورد استفاده فرش بیان کرد. اگر فرش را در مکان پر تردد می‌ خواهید استفاده کنید بهتر است فرش ضخیم انتخاب کنید. اما اگر برای تزیین دکوراسیون منزل تان می‌ خواهید استفاده کنید بهتر است از فرش‌ های با تعداد شانه و تراکم بالا استفاده نمایید که ضخامت کمی و زیبایی فراوان دارند.