تفاوت‌های فرش دستبافت و فرش ماشینی طرح دستبافت

یکی از سوالات خریداران فرش این است که چگونه تفاوت فرش ماشینی طرح دستبافت و فرش دستبافت را تشخیص دهند. در این مقاله سعی می‌کنیم نکات مهم در هنگام خرید فرش دستبافت و فرش ماشینی طرح دستبافت و شیوه تشخیص تفاوت‌های این دو را بیان کنیم.
با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

تفاوت‌های فرش دستبافت و فرش ماشینی طرح دستبافت

شاید برای کسانی که در زمینه فرش خبره هستند، تشخیص فرش دستبافت از فرش ماشینی کار ساده ای باشد. اما امروزه با توجه به پیشرفت و تنوع فرش های ماشینی دستبافت گونه، شناخت فرش دستبافت و فرش ماشینی دستبافت گونه برای افرادی که سر رشته ای از فرش ندارند امری دشوار می باشد.

شیوه های بررسی تفاوت فرش ماشینی طرح دستبافت و فرش دستبافت

پشت فرش:

بررسی کردن و مشاهده‌ی قسمت پشت فرش همیشه نحوه‌ی کنار هم قرار گرفتن تار و پود فرش را برای ما بازگو می‌نماید. برای متمایز نمودن فرش دستبافت که به وسیله‌ی دستان هنرمند بانوان ایرانی بافته می‌شود و فرش‌های ماشینی شبیه به این نوع فرش‌ها هم می توانید قسمتی از فرش را تا نمایید تا بتوانید به پشت فرش تسلط داشته باشید. فرش ماشینی به دلیل بافته شدن به وسیله‌ی دستگاه فرش‌بافی، گره‌هایی بدون پستی و بلندی را در پشت خود دارد. اما فرش دستبافت همانطور که از نامش مشخص است، با دست بافته می‌شود و طبیعی است که برجستگی و فرورفتگی گره‌ها واضح باشد.

تفاوت‌های فرش دستبافت و فرش ماشینی طرح دستبافت
کناره‌ی فرش:

بخش های کناری در فرش دستبافت معمولا قسمت‌هایی از پود مورد استفاده قرار گرفته برای بافتن آن فرش می‌باشند. در هنگام تهیه‌ی فرش دستبافت بانوان ایرانی برای خاتمه دادن به کار هنری خود و تحویل دادن فرش، در آخر کار لبه‌ی فرش را می‌دوزند. در حقیقت این مورد یکی از راه‌های مورد اطمینان برای تشخیص نوع فرش است و یکی از تفاوت‌های مهم فرش دستبافت و فرش ماشینی دستبافت نما نیز محسوب می‌شود. در فرش ماشینی که دارای طرح دستبافت است، لبه‌های فرش هم توسط دستگاه‌های مخصوص دوخته می‌شوند و به همین دلیل با دیگر قسمت‌های فرش در یک ردیف هماهنگ و هموارتر قرار می‌گیرند.

ریشه‌ی فرش:

ریشه‌های فرش که معمولا به رنگ سفید در دو انتهای فرش‌ها وجود دارند، می‌تواند به ما در تشخیص دستبافت بودن فرش کمک شایانی نمایند. در فرش‌های دستبافت ریشه‌ی فرش بخشی از فرش است و جدا از آن نیست.

در واقع ریشه‌های فرش دستبافت، تارهای آن فرش می‌باشند. اما در مورد فرش ماشینی طرح دستبافت داستان ریشه‌ی فرش تفاوت دارد. ریشه‌ی فرش در فرش ماشینی دستبافت نما به شکل جدا به دو قسمت پایانی فرش دوخته و وصل می‌شوند. اگر پشت این فرش‌ها را بررسی نمایید، حتما می‌توانید دوخت ریشه‌های فرش را ببینید. پس اگر تصمیم به خرید یک فرش دستبافت را دارید، حتما به ریشه‌های آن دقت نمایید تا کلاهبرداران فرش ماشینی دستبافت گونه را جایگزین آن نکنند.

 

تفاوت‌های فرش دستبافت و فرش ماشینی طرح دستبافت

طرح و اندازه‌ی فرش:

فرش‌های دستبافت اغلب دارای طرح‌های خاصی هستند که گویا برای کسانی که مدت‌ها است به بافتن فرش دستبافت مشغول هستند، بسیار ساده و قابل حفظ نمودن می‌باشند. حتی در برخی موارد ممکن است طرح‌های دو سمت قرینه نباشند.

اندازه و ابعاد فرش‌های دستبافت معمولا کوچک‌تر از انواع فرش ماشینی دستبافت گونه می‌باشند. البته لازم به ذکر است که نمونه‌های بزرگ‌تر فرش دستبافت هم در سال‌های اخیر بافته شده است که طبیعتا به علت زحمت زیاد بافتن و آماده نمودن آن، قیمت بالایی نیز دارد. اما فرش ماشینی دستبافت نما که مدتی است در کارخانه‌های فرش ماشینی در ایران تولید می‌شود، شباهت زیادی به فرش دستبافت دارند و افراد علاقه مند می‌توانند با هزینه‌ی کمتر یک فرش شبیه به دستبافت بخرند و در خانه استفاده کنند. اما فرش ماشینی طرح دستبافت در طرح و اندازه متفاوت از فرش دستبافت اصل می‌باشد. در فرش ماشینی طرح دستبافت اغلب طرح‌ها در هر سمت قرینه‌ی سمت دیگر می‌باشند و یک هماهنگی خاصی دارند.