تاریخچه حضور کارخانه فرش در ایران

کارخانه فرش

فرش‌های دستبافت در ایران دارای قدمت بسیار زیادی هستند و از سال‌های دور بانوان ایرانی مشغول به بافتن این نوع فرش‌ها بوده‌اند. اما بعد از گذشت سال‌ها اولین کارخانه فرش در دهه ی چهل هجری در کشور پهناور ایران ساخته شد.
با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

اولین کارخانه فرش در ایران

پنج دهه پیش برای اولین بار کارخانه فرش در ایران ساخته شد. در حقیقت قدمت فرش ماشینی به آن زمان مربوط می باشد. البته لازم به ذکر است که بسیاری از افراد متعصب و کسانی که نمی‌خواستند فرش ماشینی به ایران راه پیدا کند، باعث شدند زمان زیادی از ورود فرش ماشینی به ایران جلوگیری شود. اما بالاخره با وجود تلاش آن‌ها برای مانع شدن حضور کارخانه فرش ماشینی در ایران، اولین کارخانه فرش در دهه ی چهل هجری در کشور پهناور ایران ساخته شد.کارخانه فرش

مقدمه های تاسیس کارخانه‌های فرش ماشینی

برای انجام شدن هر کار و پیشه‌ای نیاز به انجام مقدمات و پیش نیاز‌هایی می‌باشد. پیش از حضور کارخانه فرش ماشینی در ایران، تعدادی از فعالیت‌ها انجام شد تا مقدمه‌ای برای حضور فرش‌های ماشینی بافت باشد. برای نخستین بار یک کارخانه در شهر زیبای کاشان احداث شد که به ریسیدن پنبه می پرداختند و یک نوع فرش تولید می‌کردند. در واقع این کارخانه راهی برای شروع راه حضور فرش ماشینی در ایران شد. این کارخانه در کنار کارهایی که در شهرهای دیگر ایران از جمله بهشهر انجام شد، باعث شد به صورت رسمی فرش ماشینی در ایران رونق بگیرد. اولین فرش‌های ماشینی بافته‌ شده در ایران شباهت زیادی به فرش‌های دستبافت داشتند. این فرش‌‌‌ها از تمام جنبه‌های ظاهری از جمله ابعاد و رنگ و همچنین از نظر نخ‌های به‌کار رفته در بافت خود، به شدت شبیه به فرش‌های دستبافت و سنتی ایرانی‌ها بودند.

شهر کاشان از مهم‌ترین شهرهایی است که در حوزه‌ی دارا بودن کارخانه‌های فرش از دیگر شهرها بالاتر است. دلیل شهرت فرش ماشینی کاشان می‌تواند به قدمت زیاد کارخانه‌های فرش کاشان ارتباط داشته باشد.

ویژگی فرش‌های تولید شده در کارخانه‌های فرش ایران

در ابتدای امر و در بدو ورود فرش‌های ماشینی و تاسیس کارخانه‌ها برای تولید فرش، مواد اولیه برای تولید این نوع فرش‌ها از کشورهای دیگر تامین می‌شده است. پنبه و نخ‌های بکار رفته برای بافتن این فرش‌ها از داخل کشور تهیه نمی‌شدند زیرا ویژگی‌های یک نخ خوب برای این کار را نداشتند. برای یک‌دست بودن بافت فرش باید از نخ مرغوب و با ضخامت یکسان در تمام طول خود استفاده شود تا فرش ماشینی تولید شده در کارخانه فرش بتواند نظر مردم مختلف را به خود جلب کند و در خانه‌های ایرانی حضور داشته باشد.

همانطور که در بخش‌های قبل این متن اشاره نمودیم، در آغاز کار کارخانه فرش ماشینی در ایران، آن فرش‌ها اغلب به نوع دستبافت شباهت زیادی داشتند اما رفته رفته با تغییر در نوع مواد اولیه‌ی مورد استفاده قرار گرفته در بافت این نوع فرش‌ها، سبک جدیدی از فرش‌های ماشینی تولید و روانه‌ی بازار فرش و قالی شد.

انواع کارخانه فرش

انواع کارخانه‌های فرش در ایران بسیار زیاد است اما همچنان کارخانه هایی همچون کارخانه فرش کاشان، فرش اصفهان و یزد، پرطرفدارترین و باکیفیت‌ترین فرش‌های ماشینی را تولید می‌کنند و به مردم ایران ارائه می‌نمایند.

در چند سال اول که فرش ماشینی در ایران وارد شده بود، تنها افرادی که در داخل کشور حضور داشتند می‌توانستند از فرش‍‌‌های ماشینی بافت ایران استفاده کنند؛ اما حالا پس از گذشت سال‌ها بافت فرش ماشینی در داخل کشور و در کارخانه‌های بسیار پیشرفته، رونق زیادی یافته است که آوازه‌ی آن به کشورهای بسیار دور و نزدیک هم رسیده است. در حال حاضر کارخانه‌های فرش یکی از قطب‌های مهم صنعتی و تجاری در ایران محسوب می‌شود. صنعت فرش ماشینی و کارخانه‌های بنا شده برای تولید این فرش‌ها یکی از مهم‎‌ترین بخش‌هایی در ایران هستند که از نظر اقتصادی به کشور کمک شایانی می‌نماید زیرا صادرات فرش ماشینی در ایران بسیار زیاد است و این فرش‌ها به دلیل کیفیت بالا به کشورهای مختلفی صادر می‌شوند.