انواع قالی های موجود در بازار

قالی ایرانی

صنعت فرش و قالی از مهم‌ترین و پیشتازترین صنایع در ایران بوده است. از گذشته تا به امروز انواع بسیار زیادی از فرش و گلیم در داخل کشور تولید و به جامعه عرضه شده است.
با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

انواع فرش‌های موجود در بازار

از اولین فرش‌ها که فرش‌های اصیل و سنتی ایرانی بودند، با تلاش و پشتکار بانوان زحمتکش ایرانی بافته می‌شدند، تا فرش‌های مدرن امروزی، همه و همه در بازار داخلی فرش و قالی موجود و در دسترس عام مردم می‌باشند. در ادامه با هم بیشتر به جزئیات انواع فرش‌های موجود در بازار ایران می‌پردازیم:

قالی سنتی

آغاز به کار حضور انواع قالی در ایران، با بافته شدن فرشهای سنتی و قدیمی اتفاق افتاد. البته لازم به ذکر است که در زمان‌های بسیار دور که اغلب بانوان ایرانی مشغول به بافتن فرش در خانه‌های خود می‌نمودند، این فرش و قالی را بیشتر به عنوان مصارف شخصی خود، خانواده و اقوام خود استفاده می‌کردند.

این موضوع بعد از چند سال و افزایش علاقه ایرانی‌ها به تهیه و خرید این نوع قالی، رونق بیشتری گرفت و زنان غیرت‌مند ایرانی، با بافتن فرش سنتی به نوعی در کسب درآمد به همسران خود کمک می‌نمودند و از هنر خود برای گذران زندگی استفاده می‌کردند. طرح قالی و فرش‌های سنتی اغلب شبیه به یکدیگر بودند. طرح‌های جذاب آن دوره هنوز هم طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. وجود طرح‌های نزدیک و به اصطلاح فشرده، توانسته چشم هر بیننده ای را مجذوب زیبایی این نوع قالی نماید. فرش سنتی در حقیقت شناسنامه و اصالت صنعت فرش و قالی ایران را تشکیل می‌دهد.

شهرت قالی سنتی

بسیاری از مردمان سراسر دنیا نیز، از شهرت بالای قالی سنتی مطلع هستند و با توجه به روش‌های خرید آنلاین، امروزه قادر به سفارش و تهیه قالی سنتی اصیل را از داخل کشور دارند که برای آن‌ها از طرف شرکت‌ها و کارخانه‌های معتبر فرستاده خواهد شد. تا چند سال قبل، حتی فکر طرح‌های جدیدتر و متنوع‌تر در بین تولیدکنندگان فرش و قالی وجود نداشت و آن‌ها معمولا با بهره‌مندی از همان طرح‌های قدیمی، فرش‌های گوناگونی را به بازار ارائه می‌دادند. در ضمن لازم به ذکر است که وجود لااقل یکی از این نوع فرش‌ها در تمام منازل ایرانی به چشم می‌خورد. گویا ایرانی‌ها به این طرح و نقش‌ها علاقه و تعصب زیادی داشتند و اجازه‌ی تغییر در آن را نمی‌دادند. به همین دلیل تا سال‌های زیادی طرح و نقشه‌ی فرش سنتی، تنها نمونه‌ی موجود در کشور به حساب می‌آمد.

قالی ایرانی

 

فرش مدرن

با گسترش تکنولوژی و روی‌ کار آمدن دستگاه‌ها، ایده‌ها و طرح‌های نو، سبک تولید صنعت فرش تغییرات زیادی را به خود دید. طرح قالی مدرن به سمت نقشه‌های ساده‌تر رفت. به طور کلی دنیای فرش‌ مدرن با سنتی، دو دنیای متفاوت هستند و هر کدام ویژگی‌های خاص و منحصربفرد خود را دارا می‌باشند. در فرش مدرن فاصله‌ی طرح‌های موجود در نقشه‌ی فرش نسبتا زیاد است.

این فرش‌ها در حقیقت بهتر است در فضاهایی مورد استفاده واقع شوند که به آن‌ها فشار زیادی وارد نشود. در واقع هر چه کمتر بر روی فرش مدرن گام برداشته شود، ماندگاری آن‌ها بیشتر می‌شود. به همین دلیل است که فرش مدرن در اندازه‌های کوچک‌تر نسبت به فرش سنتی تولید می‌شود تا بتواند به عنوان قالیچه در یک محیط کوچک مورد استفاده قرار گیرد. این ویژگی‌ها به دلیل تفاوت در نوع نخ و نحوه‌ی تولید این نوع قالی با نوع سنتی می‌باشد. حتی ترکیب رنگ‌های بکار رفته در ساخت آن نیز با رنگ‌های سنتی فرق دارد.

دیگر انواع قالی

بجز فرش مدرن و سنتی، در حال حاضر انواع دیگری از قالی در بازار وجود دارند. گلیم فرش‌ها، گبه‌ها و حتی فرش و قالی چرم نیز اشاره نمود. صنعت فرش ایران در میان تمام کشورهای جهان از تنوع فوق‌العاده زیادی برخوردار است که متناسب با نیاز و سلیقه خود می‌توانید از این بازار بهره‌مند شوید و فرش مناسبی را برای مکان‌های مختلف خانه‌های خود تهیه نمایید.