آهار زنی فرش ماشینی

چه چیزی بر روی کیفیت فرش ماشینی تاثیر می گذارد؟ آیا آهار زنی فرش توسط دستگاه انجام می شود؟

آیا آهار زنی فرش توسط دستگاه انجام می شود؟ شاید بارها نام نخ هایی که برای تولید فرش های ماشینی استفاده می شوند را شنیده باشید اما ندانید این نخ ها کدام یک بهتر است و کدام کیفیت را بالاتر می برد. امکان دارد به شما بگویند این فرش قیمت بالایی دارد اما از نخ مرغوب در آن استفاده شده است شاید به این فکر کنید که آیا می تواند گزینه خوبی باشد یا خیر؟ فرش های ماشینی مراحل زیادی را طی می کنند تا تولید شوند و در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرند که البته دست انسان در تولید آن ها بی تاثیر است و به وسیله دستگاه ها تولید می شوند. آهار زنی فرش نیز در کیفیت فرش بی تاثیر نیست چرا که باعث می شود کیفیت نخ بکار رفته بالاتر برود و شما فرش با دوام تری داشته باشید. این مرحله آخرین مرحله ای است که برای یک فرش در نظر گرفته می شود و بعد در اختیار مشتری قرار می گیرد. شاید کلمه آهار کمی گنگ به نظر برسد و هنوز سوالاتی در این زمینه باشد. در حقیقت منظور کلی این است که چندین ماده را با یک دیگر مخلوط می کنند تا بتوانند مقاومت نخ را بالا ببرند این  مواد شامل نشاسته و چند نوع چسب است.

آهار زنی فرش با دست انجام نمی شود و مانند سایر مراحل این کار را نیز دستگاه انجام می دهد. که می تواند در دو حالت باشد که یا با حرارت مستقیم این کار انجام می شود که در آن شعله هایی قرار دارد که این کار را انجام می دهند و یا هم اینکه به صورت حرارت غیر مستقیم است که تنها با بخاری که در آن وجود دارد آهار زنی فرش انجام می شود اما روش دوم روش مناسب تری است که بیشتر کارخانه های امروزی از این روش استفاده می کنند. برای اینکه فرشی با دوام و زیبا داشته باشید و سال ها از آن استفاده کنید می توانید به فرش جانان سری بزنید و از فرش های جدید و مدرن لذت ببرید.

فرایند آهار زنی فرش به طور کامل

همانطور که تا اینجای مطلب برای شما عزیزان گفتیم این کار آخرین مرحله برای تولید یک فرش است. این دستگاه به صورتی است که در داخل آن یه غلطک قرار داده شده است. زمانی که فرش وارد دستگاه می شود به طور کامل روی این قسمت قرار می گیرد و به مرحله دیگری فرستاده می شود تا خشک شود. دمایی که برای خشک شدن در نظر گرفته می شود معمولا از 90 درجه شروع می شود تا 120 درجه. در مرحله بعد از این کار فرش به قسمت دیگری فرستاده می شود تا اتو شود و فرش اگر حالت بدی به خود گرفته است از آن حالت خارج شود و  دوباره نرمی خود را داشته باشد که دیگر مراحل  آهار زنی فرش تمام می شود.

چرا آهار زنی فرش انجام می شود؟

هیچکس به دنبال وسیله بی کیفیت نمی رود. مثل این می ماند که شما پولتان زیاد شده باشد و بخواهید آن را دور بریزید. چون قیمت فرش ها بالا است بهتر است علاوه بر رنگ به جنس آن هم دقت کنید. هنگامی که این فرآیند روی فرش ها انجام داده می شود امکان خراب شدن به شدت پایین می آید و شما می توانید به همان شکل که وسیله را خریداری کرده اید تا زمان فرسودگی از آن استفاده کنید. در حقیقت پرز فرش شما همانطور که بوده می ماند.