آشنایی با دستگاه بافت فرش

فرش های ماشینی از زمانی که دستگاه بافت فرش تولید شد، وارد بازار فرش و قالی شدند. در حقیقت برای فرش‌های ماشینی دار قالی دیگر جوابگو نیست. در گذشته و زمانی که خبری از فرش های ماشینی نبود، تمام فرش ها بر روی دار قالی تهیه می شدند.
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید

فلسفه ی تولید فرش های ماشینی هم در واقع از بین بردن نیاز به دار قالی بود. با تولید دستگاه بافت تهیه ی فرش از سبک سنتی به نوع صنعتی و ماشینی رفت. در ابتدا شاید در تولید دستگاه بافت تنوع زیادی وجود نداشت. اما رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی، نوآوری های زیادی هم در زمینه ی تولید دستگاه بافت ایجاد شد. این را می توان از رشد کیفیت فرش های ماشینی موجود در بازار هم فهمید. چرا که کیفیت دستگاه بافت از جمله عواملی است که می تواند بر درجه کیفی فرش تولید شده موثر باشد. پس جای تعجب نیست که در کنار نخ های بکار رفته در بافت، دستگاه مورد استفاده هم می تواند کیفیت فرش و قالی ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

آشنایی با دستگاه بافت فرش

دستگاه بافت در کجا تولید می شود؟

تولید دستگاه بافت به یکی از بخش‌های مهم در صنایع ماشین سازی تبدیل شده است. کارخانه های زیادی در کشورهای مختلف جهان برپا شده اند تا دستگاه بافت مورد نیاز کشورهای دیگر را هم تولید نمایند. در واقع همانطور که صنعت فرشبافی رونق زیادی دارد و جزو صنعت های پرسود در دنیا محسوب می شود، صنعت ساخت دستگاه بافت هم پررونق است. چرا که تا این دستگاه ها تولید نشوند، امکان تولید فرش های ماشینی هم وجود نخواهد داشت.

از بین کشورهای تولید کننده این نوع دستگاه ها، نام دو کشور در صدر قرار دارد. کشور آلمان که یکی از صنعتی‌ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان می باشد، در این حوزه هم بهترین ماشین آلات را تولید و به کشورهایی که نیاز دارند، می فرستد. بلژیک هم دیگر کشوری است که کارخانجات معروفی را در این بخش دارد.

انواع دستگاه‌های بافت فرش

دستگاه‌هایی همچون HCP و HCPX2 که به عنوان دستگاه بافت از کارخانه وندویل به کشور عزیزمان وارد می شود و در کارخانه ها برای تولید انواع فرشماشینی اعم از سنتی و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است که وندویل کارخانه ای است در بلژیک که توانسته در بین پردرآمدترین صنایع این کشور قرار گیرد. لازم به ذکر است که این نوع دستگاه های بافت فرش، اغلب فرش هایی تولید می کنند که از نظر تراکم به فرش های دستباف شباهت دارند.

دستگاه‌های بافت‌ فرش ساخت شرکت شونهر هم از جمله باکیفیت ترین دستگاه‌ها هستند که استفاده از آن رواج زیادی دارند. انواع دستگاه های ALPHA ساخت این شرکت هستند. کارخانجات تولید فرش در ایران، با استفاده از این دستگاه‌ها خط تولید پررونقی از فرش های ماشینی را به راه انداخته اند.

 

آشنایی با دستگاه بافت فرش

لازم به ذکر است که به جز این دو نوع دستگاه های معروف، دستگاه های دیگری هم تولید انواع فرش های ماشینی مدرن نیز تولید شده اند. برای مثال از دستگاه های 280 شانه برای بافت فرش های شگی مورد استفاده قرار می گیرند. پس یک دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بافت‌‌‌‌ فرش خاص ممکن است قادر به تولید تمام انواع فرش های ماشینی نباشد.

در آخر لازم است بگوییم که وجود انواع دستگاه بافت در کارخانجات ایرانی باعث شده تا تولید فرش های ماشینی ساخت داخل گسترده تر شود و در تمام دنیا از نظر کیفیت رقیب نداشته باشد. پس لازم است تا مسئولان کارخانجات ایرانی، از انواع باکیفیت و مدرن دستگاه بافت بهره مند شوند. حتی اگر قرار باشد مبلغ زیادی را بابت تهیه ی آن ها بپردازند.