آشنایی با انواع لکه فرش

آشنایی با انواع لکه فرش

فرش ها در نقاط مختلف منزل مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین در طول روز ممکن است انواع لکه فرش به وسیله ی موارد مختلف بر روی فرش ها و قالی های ما بوجود بیاید. ایجاد لکه فرش فقط به وسیله ی کودکان و نوزادان ایجاد نمی شود. هر کس در هر سنی ممکن است باعث شود ناخواسته لکه‌ای بر روی فرش تشکیل شود.
پس با وبلاگ جانان کارپت همراه باشید.

اغلب افراد زمانی که لکه فرش را می‌بینند، سریع نگران می‌شوند و نمی‌دانند باید چکار کنند. شناخت انواع لکه‌ها می‌تواند این نگرانی را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهد. چرا که اگر بدانیم نوع لکه چیست، بدون نگرانی می‌توانیم دست به کار شویم و به پاک کردن لکه‌ها بپردازیم. پس برای همه واجب است تا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند. لکه فرش در هر خانه‌ای ممکن است ایجاد شود، پس شناخت انواع لکه‌ها و می تواند به هر شخصی کمک کند. به دلیل همین میزان اهمیت، ما سعی کرده‌ایم در ادامه شما را با انواع لکه فرش و در نهایت راهکارهای زدودن آن‌ها آشنا کنیم:

لکه‌های ساده:

لکه‌هایی که ماده اصلی آن ها آب است، لکه های ساده نامیده می شوند. لکه‌های ساده یا طبیعی شامل مواردی هستند که بیشترین شیوع را در بین انواع لکه‌ها دارند. از لکه شیر و مایعاتی به این شکل گرفته تا میوه های طبیعی از جمله توت فرنگی، همگی در این دسته قرار می‌گیرند. این نوع لکه ها از آن جهت ساده تلقی می شوند که پاک کردن آن ها به راحتی انجام می شود. در واقع ما برای پاک کردن هر نوع لکه فرش باید به عناصر تشکیل دهنده‌ی آن ها توجه کنیم. لکه‌هایی که آب، جزء اصلی آن ها است را می‌توان تنها با مخلوطی از مایع شوینده و آب، زدود. شایان ذکر است که لکه انواع ژله هم میتوان با همین روش ساده پاک کرد.

لکه‌های پردردسر:

برخی از لکه ها به سادگی لکه‌های آبی نیستند و پاک کردن آن ها باید در چند مرحله انجام شود. چای که جزو پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها بین ایرانی‌ها می باشد، اگر بر‌روی فرش بریزد، باید حتما با دقت و در چند مرحله لکه زدایی انجام داد. اسپری کردن مایعات شوینده و سرکه به تداوم می‌تواند در از بین بردن لکه انواع چای و قهوه بسیار موثر باشد. پس اگر از این به بعد در هنگام نوشیدن چای، لکه‌‌ای در فرش ایجاد شد، با این روش و استمرار در انجام آن به زدودن آن بپردازید.

لکه جوهر:

حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام یادداشت کردن متون، متوجه بوجود آمدن لکه فرش با جوهر خودکار خود شده اید. باید بگوییم که دیگر جای نگرانی نیست و با یک روش بسیار ساده می‌توانید آن را از روی فرش منزل خود پاکسازی کنید. ماست که جزو مقوی‌ترین لبنیات است در این موقعیت‌ها به کمک ما می آید. اگر کمی ماست را بر روی این لکه ها بریزید، جوهر در ماست حل می شود. با تداوم و استمرار در این کار می توانید به طور کلی لکه فرش ناشی از جوهر ساده را از بین ببرید.

آشنایی با انواع لکه فرش

لکه انواع چربی و روغن:

برای از بین بردن لکه‌هایی که بر پایه چربی هستند، باید از مواد حلال استفاده کرد که بتوانند چربی‌هایی که لکه فرش را ایجاد نموده اند را در خود حل کنند. اغلب لوازم آرایش هم چربی زیادی در مواد تشکیل دهنده خود دارند. پس خانم‌ها باید حواسشان باشد که در صورت ریختن مایع ریمل یا رژلب خود بر روی فرش، باید این روش را انجام دهند تا آن لکه را از بین ببرند.

لکه آدامس:

یخ را می توان دشمن انواع لکه فرش ناشی از آدامس‌های مختلف دانست.