اطلاعات عمومی فرش

اطلاعات عمومی فرش

ایرانیان از هزاران سال پیش برای تولید فرش تلاش میکردند، در هزاره دوم قبل از میلاد توانستن چگونگی بهم رسیدن نخ و ساخت طناب را کشف کنند که نتیجهی آن بافت فرش و دیگر هنرهاست. گواه این اتفاق تاریخی را میتوان در گورهای مارلیک، قلعه کوتی در دیلمان و حسنلو نزدیکی ارومیه جستجو کرد.

در طول تاریخ ایرانیان توانستند مهارت بالایی در زمینه تولید فرش بدست بیاورند و این شد که فرش دستبافت ایرانی زبانزد تمام دنیا شد. کم کم با روی کار آمدن صنعت و ماشینی شدن زندگی بشر، فرش نیز از این قائله مستثنی نماند و این هنر نیز از دستی به ماشینی تبدیل شد هرچند در کنار ماشینی بودن این داستان هنوز فرش دستبافت ایرانی علاقمندان خاص خود را دارد. تاریخچه فرش ماشینی در ایران به اوایل دهه 50 بر میگردد که اولین فرش ماشینی توسط دستگاه ژاکارد با پرز کوتاه و وزنی سبک در کارخانجات حریرو مخمل کاشان بافته شد و روانه بازار گردید. موازی با این اتفاق برخی از تجار فرشهایی با همان مشخصات اماکمی مرغوبتر را وارد ایران کردند و اینگونه بود که سلیقه مردم ایران با فرش ماشینی آشنا گردید.

در راستای استقبال عموم از فرش ماشینی، گروه صنعتی بهشهر نیز با احداث کارخانجات صنایع کاشان به تولید فرش ماشینی پرداختند که از نظر طرح مشابه دستبافت بود و جنس پشم آن مورد استقبال فراوانی قرار گرفت.

ماشین آلات فرش ماشینی دستگاههای مختلفی از جمله تکسیما، واندویل، شونهر و... هستند و جنس فرشها از آکریلیک و BCF یا مخلوطی از این دو نوع و یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) میباشند.

فرشهای ابریشم مصنوعی به دلیل شستشوی آسان و درخشانی رنگشان و از همه مهمتر عدم پرزدهی در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش شناخته میشود. ولی فرشهای آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند. فرشها بر اساس شانه (تعداد گره در عرض) به 350، 440، 500، 700، 1000، 1200 و 1500 تقسیم میشود و تراکمشان (تعداد گره در طول) از 700 تا 4500 را در بر میگیرد.

ما در فرش جانان در جهت مقوله مشتری مداری سلیقه تمامی مخاطبان را در نظر گرفته و اقدام به تولید و عرضه فرش ابریشم مصنوعی و اکریلیک کردهایم.

فرش ماشینی در کاشان

کاشان را پایتخت فرش ماشینی ایران میدانند، چرا که بیش از 700 واحد تولیدی فعال در زمینه فرش ماشینی در آن فعال هستند. پس از کاشان، شهرهای آران و بیدگل، مشهد، دلیجان و ... زمامدار پرچم تولید فرش ماشینی اند.فرش جانان با سابقه چندین ساله یکی از فعالان این حوزه است.

و اما اجزای تشکیل دهنده فرش ماشینی

فرشهای سنتی دارای گلی در وسط فرش هستند که ترنج نامیده میشود که یادآور حوضهای خانههای قدیمی است و دایرهای، بیضی ودر برخی فرشها دوکی شکلاند. گلهای کناره ترنج را کلاله مینامند. چهار مثلث در چهار گوش فرش هستند که لچک خوانده میشود. قاب دور فرش را حاشیه مینامند. لچکها برگرفته از ترنج هستند با یک سری اضافات که آن را کامل میکنند.

این نمونه از فرشها را در قسمت فرش کلاسیک جانان میتوانید مشاهده کنید.

فرش های مدرن الهام گرفته از سبک زندگی مدرنیته هستند که در آنها از لچک و ترنج خبری نیست و اغلب ظاهری ساده با تنالیتهی رنگی روشن و مات دارند و تصاویر در آن اکثرا بدون تکرار است.

این نوع فرشها را در قسمت فرشهای ویکرون و مدرن وبسایت جانان میتوانید مشاهده کنید.

آدرس دفتر مرکزی

تهران، خیابان چمران، خیابان جلال آل احمد غرب، بعد از خیابان گیشا، ساختمان مهرگان، طبقه پنجم، واحد 12

آدرس کارخانه

کاشان- آران و بیدگل- شهرک صنعتی هلال تلفن : 03154760960

Phone 021 - 88255069